WUF11 - zrównoważone miasta i społeczności

2022-05-27 8:00
WUF11 - zrównoważone miasta i społeczności
Autor: mat. prasowy / fot. S Rybok Mieszkańcy chętnie korzystają z infrastruktury rowerowej

Katowice to doskonały przykład miasta, które z sukcesem przeszło transformację - z typowo górniczego, przemysłowego miasta w miejsce zielone, nowoczesne, kładące nacisk na kulturę, a jednocześnie pełne szacunku dla swojej historii. Przemiana ta została dostrzeżona i ponownie Katowice będą gospodarzem wydarzenia pod patronatem ONZ. W czerwcu w stolicy województwa śląskiego odbędzie się Światowe Forum Miejskie.

To kolejne wydarzenie, po Szczycie Klimatycznym ONZ w 2018 r., którego Katowice są gospodarzem. Przyznanie naszemu miastu organizacji tego wydarzenia to nie tylko nagrodzenie przemiany, jaka w nim zaszła, ale też znakomita promocja i impuls do dalszych zmian – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dotyczące polityki, transformacji i rozwoju miast. Odbywa się co dwa lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, są UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz miasto Katowice.

Czytelnikom Super Expressu przybliżamy 17 celów zrównoważonego rozwoju ONZ i pokazujemy, w jaki sposób są one realizowane w Katowicach. Pierwszych dziesięć celów z listy ONZ zaprezentowaliśmy w ostatnich pięciu tygodniach. Do WUF11 pozostały 4 tygodnie, więc dziś prezentujemy dwa kolejne z nich.

WUF11 - zrównoważone miasta i społeczności
Autor: mat. prasowy / fot. UMK Wodny plac zabaw w Dolinie Trzech Stawów powstał w ramach budżetu obywatelskiego

11. Zrównoważone miasta i społeczności

W związku z przewidywanym wzrostem liczby ludzi zamieszkujących obszary miejskie do 5 mld do 2030 roku, należy wdrożyć skuteczne praktyki w zakresie planowania i zarządzania terenami miejskim, pozwalające sprostać wyzwaniom związanym z urbanizacją.

W Katowicach stawiamy na zrównoważony transport, stąd budowa centrów przesiadkowych, rozwój sieci dróg rowerowych i ciągłe zwiększanie liczby stacji wypożyczalni rowerów miejskich czy wdrażanie inteligentnego Systemu Zarządzania Transportem. Rozwój miasta wymaga spojrzenia kompleksowego i takie też realizujemy, dlatego ważna jest udrażnianie głównych ciągów komunikacyjnych i oddzielanie ruchu lokalnego od tranzytowego czego przykładem jest dobiegająca już końca inwestycja przebudowy węzła drogowego w Giszowcu, w którym krzyżują się drogi krajowe nr 81 i 86 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Aktywny udział w miejskim planowaniu biorą udział również jego mieszkańcy. Katowiczanie chętnie korzystają z takich narzędzi jak „wCOP drzewo” – aplikacja umożliwiająca wskazanie miejsc do nasadzenia drzew, inicjatywa lokalna, „Zielony Budżet”, a w ramach wrześniowego głosowania na zadania z budżetu obywatelskiego co roku kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców decyduje na co przeznaczyć kolejne miliony złotych z miejskiego budżetu.

WUF11 - zrównoważone miasta i społeczności
Autor: mat. prasowy / fot. A. Ławrywianiec Podwórko przy ul. Dyrekcyjnej odmienione w ramach akcji PLAC NA GLANC

12. Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja

Zrównoważona konsumpcja i produkcja dążą do tego, by „dokonać czegoś lepiej i więcej przy użyciu mniejszych środków”. Prowadzi do zwiększenia korzyści netto z działalności gospodarczej poprzez zmniejszenie zużycia środków oraz zmniejszenia skali degradacji i zanieczyszczeń, jednocześnie poprawiając jakość życia.

Od 2018 r. w Katowicach, z udziałem mieszkańców, sieje się łąki kwietne. W 2020 r. akcja została poszerzona o nanołączki, czyli łąki w donicy. Mieszkańcy adoptują stare, niezagospodarowane donice, a także używane, metalowe donice z odzysku, przekazane przez Zakład Zieleni Miejskiej, i zmieniają je w kwietne łąki. W pakiecie startowym Miasto zapewnia nasiona i kompost, a także zachęca, by do podlewania nanołączek używać wodę z odzysku czy deszczówkę. Takie wykorzystanie wody to element gospodarki obiegu zamkniętego, podobnie jak kompost, pozyskiwany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej z odpadów biodegradowalnych i zielonych, wyrzucanych przez mieszkańców Katowic.

Bardzo ważny w tej kwestii jest również walor edukacyjny. Miasto Katowice i Lasy Państwowe co roku organizują Leśny Piknik Rodzinny „Ekoodpowiedzialnie”, którego tegoroczna edycja odbyła się w ubiegły weekend na Muchowcu. To znakomita forma przekazywania właściwych wzorców najmłodszym poprzez zabawę.

WUF11 - zrównoważone miasta i społeczności
Autor: mat. prasowy / fot S. Rybok UMK Piknik Ekoodpowiedzialnie to nauka poprzez zabawę
WUF11 – Zrównoważony rozwój miast
Autor: mat. prasowy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE