ZTM Metropolia. Nowy cennik biletów. Jest drożej! Podwyżki cen weszły w życie

ZTM Metropolia. Podwyżki cen biletów
Autor: RS ZTM Metropolia. Podwyżki cen biletów

Nowe ceny biletów w ZTM Metropolia. W poniedziałek 19 kwietnia na terenie całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wprowadzono nowy cennik biletów komunikacji publicznej. Jak zapowiadano wcześniej - jest drożej! Pasażerowie będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. A to wszystko ze względu na epidemię koronawirusa w Polce. ZTM Metropolia za ostatni rok zanotował ogromną stratę. Dlatego nowe ceny biletów są wyższe, niż do tej pory. Dobra informacja jest taka, że jeszcze przez jakiś czas można używać biletów mających stare ceny.

ZTM Metropolia. Podwyżka cen biletów. "To konieczność"

Zarząd Transportu Metropolitalnego już pod koniec ubiegłego roku informował o spodziewanej podwyżce cen biletów. Decyzję uzasadniał ogromnymi kosztami, jakie operator komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii poniósł z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. ZTM dodaje, że do ceny biletów mnóstwo pieniędzy dokłada samorząd. - Przy zakupie przez pasażera biletu na jedno miasto za 3,60 zł, obecnie 8 zł do jego przejazdu dopłaca lokalny samorząd - podaje Zarząd Transportu Metropolitalnego. Skąd straty opiewające w miliony złotych? W ubiegłym roku mniej osób jeździło tramwajami i autobusami, czy to z powodu ograniczeń w liczbie pasażerów, czy to po prostu z powodu zdalnej pracy lub nauki. Kontrole w komunikacji publicznej należały również do rzadkości, na czym skorzystali Ci, którzy jeżdżą na gapę. ZTM informował, że podwyżki cen biletów to konieczność by zapewnić usługę na dotychczasowym poziomie. 

Czytaj również: Ruda Śląska. Policjanci zastrzelili 36-latka! Uciekał samochodem, taranował radiowozy! [ZDJĘCIA]

ZTM Metropolia. Nowy cennik. Zobacz ceny biletów

Jak będą wyglądały nowe ceny biletów? Po podwyżce bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min będzie kosztował 3,60 zł, a papierowy 4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 4,40 zł/ 5 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min – 5,40 zł/6 zł. Bilet dzienny ma kosztować 11 zł, a 24-godzinny – 15 zł (na bilecie dziennym w soboty, niedziele oraz święta będzie mogła podróżować jedna dodatkowa osoba).

Obecnie bilet elektroniczny na jedno miasto lub ważny przez 20 min kosztuje 3 zł, a papierowy 3,4 zł; na dwa miasta lub ważny przez 40 min – 3,6zł/ 4 zł, a na 3 i więcej miast lub ważny 90 min – 4,4 zł/5 zł.

Zobacz koniecznie: Koronawirus w Polsce, 19 kwietnia. Ile jest dziś zakażeń? [RAPORT, 19.04.2021]

ZTM wprowadza nowe bilety długookresowe na dwa miasta - 2 Miasta 30 oraz 2 Miasta 90, dzięki czemu pasażerowie podróżujący w obrębie dwóch gmin mają nie odczuć mocno skutków podwyżki. Przejazd specjalnymi liniami lotniskowymi będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM: cena przejazdu z Katowic na lotnisko wyniesie więc 5,40 zł lub 6 zł, zamiast dotychczasowych 14 zł. Wprowadzany jest specjalny bilet na czas pandemii - Sieć 180, za 550 zł. Wskazano, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł, co w półrocznej perspektywie pozwoli zaoszczędzić pasażerom do 400 zł. Bilet ma być dostępny do końca 2021 r., jednak nie będzie można go zwrócić (nawet w przypadku braku możliwości korzystania z komunikacji zbiorowej). Szczegóły nowej oferty znajdują się na stronie ZTM Metropolia.

Czytaj również: ZTM Metropolia. Tak będą wyglądały nowe przystanki! Zobaczcie wizualizacje [ZDJĘCIA]

ZTM Metropolia. Do kiedy stare bilety?

Z dotychczasowych biletów papierowych i elektronicznych jednorazowych/krótkookresowych oraz z biletów “Grupowych dla 5 osób” można korzystać do 3 maja. Po 3 maja z biletów papierowych nadal będzie można korzystać, jednak konieczne będzie dopłata, aby cena zgadzała się z obowiązującym cennikiem, np. aby skorzystać ze starego biletu normalnego za 3,40 zł, będzie trzeba dopłacić 60 gr. ZTM zachęca wszystkich użytkowników komunikacji publicznej, aby korzystali przede wszystkim z aplikacji "Mobilny ŚKUP".

Autobus zasilany wodorem
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE