ZTM Metropolia. Tak będą wyglądały nowe przystanki! Zobaczcie wizualizacje [ZDJĘCIA]

2021-04-16 14:52 Rafał Strzelec
ZTM Metropolia. Tak będą wyglądały nowe przystanki! Zobaczcie wizualizacje [ZDJĘCIA]
Autor: ZTM Metropolia ZTM Metropolia. Tak będą wyglądały nowe przystanki! Zobaczcie wizualizacje [ZDJĘCIA]

Nowe przystanki, rozkłady jazdy, gabloty. W najbliższym czasie w całej aglomeracji śląskiej dojdzie do sporego liftingu w komunikacji publicznej. ZTM Metropolia planuje przeprowadzić inwentaryzację swojej infrastruktury. Zakończyły się właśnie prace projektowe, w których uczestniczyli m.in. studenci i doktoranci z Politechniki Śląskiej i osoby niepełnosprawne. Z czym wiążą się te zmiany? Czytaj na se.pl.

ZTM Metropolia szykuje spore zmiany. W ubiegłym roku przyjęto  "Wytyczne dotyczące infrastruktury transportu zbiorowego”. Zgodnie z dokumentem infrastruktura ma być ujednolicona. Dotyczy to m.in. rodzaju nawierzchni, krawężników peronowych, wiat przystankowych, tablic z rozkładami jazdy czy siedzisk. Regulacje dotyczą także tablic informacji pasażerskiej oraz automatów biletowych. Rekomendacje odnoszą się też do węzłów przesiadkowych, dostępności przystanków oraz stosowania rozwiązań ułatwiających korzystanie z infrastruktury przez osoby o ograniczonych zdolnościach w poruszaniu się. ZTM właśnie przedstawił projekty. Wiemy, jak będą wkrótce wyglądały ujednolicone przystanki, wiaty autobusowe, gabloty i rozkłady jazdy. Będą również nowoczesne udogodnienia.

ZTM Metropolia przedstawił projekt nowego wzoru informacji przystankowej

ZTM przez kilka miesięcy prowadził prace projektowe. Teraz przedstawiono ich efekty. Zarząd przyjął nowy projekt wyglądu rozkładów jazdy, słupków i gablot. Dla pasażerów ujednolicanie oznacza tyle, że informacje te będą prezentowane w dużo bardziej czytelny i estetyczny sposób, dzięki czemu podróżowanie komunikacją miejską będzie, w opinii ZTM, bardziej przyjazne. Samemu organizatorowi transportu ułatwi to zarządzanie przystankami i znajdującymi się na nich informacjami.

- Najważniejsze jest całościowe myślenie o wspólnej przestrzeni - podkreśla Przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak. – Miasta Metropolii powinny być czytelne dla mieszkańców i gości. Odświeżenie starego systemu informacji wizualnej dla transportu miejskiego i wprowadzenie do niego zupełnie nowych elementów, odpowiadających na obecne potrzeby pasażerów – jest konieczne. Nie tylko ze względów funkcjonalnych i estetycznych, ale ze względu na nowe sposoby zarządzania i organizacji komunikacji publicznej, które sukcesywnie wprowadza ZTM - dodaje Karolczak podkreślając, że za kilka lat nastąpić może całkowite odejście od analogowych form prezentacji informacji na przystankach do bardziej cyfrowych rozwiązań.

ZTM Metropolia. Tak będą wyglądały przystanki! Co nowego?

Jak informuje biuro prasowe ZTM opracowany projekt łączy różne podsystemy, m.in. systemy informacji przystankowej oraz system informacji na automatach biletowych. Ujednolicony zostanie wzór tablic z nazwami przystanków, które będą znajdować się w górnej części wiaty przystankowej. W górnym boku słupka z rozkładem jazdy oznaczone zostaną numery linii, które odjeżdżają z danego przystanku. Oznacza to, że pasażer z daleka będzie mógł zorientować się, czy z tego miejsca odjeżdża pojazd, na który czeka.

Zmianom ulegną w zasadzie wszystkie elementy infrastruktury przystankowej. Słupki będą składać się z modułów. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu wymiana ich poszczególnych elementów pozwoli na szybsze działanie zespołów obsługujących przystanki oraz zmniejszenie kosztów utrzymania. Na tablicach pojawią się kody QR, których zeskanowanie umożliwi przejście do internetowego rozkładu jazdy danego stanowiska. Zgodnie z nowym projektem pojawią się również specjalne miejsca w gablotach, w których oprócz nazwy przystanku, numeru stanowiska i informacji o organizatorze transportu, pasażerowie będą mogli znaleźć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące organizacji ruchu. Co ważne, na rozkładach jazdy przy numerach linii objętych zmianami pojawią się specjalne znaczniki oraz kod QR odsyłający do komunikatu na stronie internetowej ZTM. Zmodyfikowany zostanie także wygląd rozkładów jazdy oraz ich oznaczenia graficzne, co znacznie poprawi czytelność. Wszystkie będą drukowane na białym tle. Kolor żółty, który dotychczas pojawiał się na rozkładach linii tramwajowych, zarezerwowany będzie dla tymczasowych zmian, tak by zwracać uwagę osób korzystających z transportu zbiorowego.

- Jednolity system oznacza również łatwiejszą i sprawniejszą wymianę informacji i rozkładów jazdy na przystankach. Ponadto będzie to też miało swoje odbicie w finansach. Poprzez wykorzystywanie tych samych i niezależnych względem siebie elementów na poszczególnych przystankach, zyskujemy możliwość wymiany tylko tych części, które takiego zastąpienia wymagają, bez konieczności ingerencji w całą konstrukcję - mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM. - Oszczędności będą również generowane dzięki temu, że ograniczymy liczbę typów elementów infrastruktury przystankowej. Zamawianie większej liczby jednego rodzaju części obniża przecież jednostkowe koszty produkcji - dodaje.

Nowe elementy pojawią się również w gablotach na rozkłady jazdy. Dzięki podświetleniu rozkłady i komunikaty będą czytelniejsze w godzinach wieczorno-nocnych oraz podczas złych warunków atmosferycznych, a pasażerowie niezależnie od warunków pogodowych będą mogli spokojnie sprawdzić interesujące ich informacje. Poniżej zdjęcia z wizualizacji.

Zarząd Transportu Metropolitalnego, przystępując latem 2020 r. do inwentaryzacji, rozpoczął długi proces ujednolicania infrastruktury przystankowej, czyli m.in. rozkładów jazdy oraz słupków i gablot przystankowych. Zadanie to jest wyjątkowym w skali kraju, gdyż obszar obsługiwany przez tego organizatora transportu to 56 gmin i prawie 7 000 przystanków zlokalizowanych na ponad 2,5 tys. km kwadratowych. Pracownicy ZTM podkreślają, że to ogromne wyzwanie, ale i jednocześnie powinność, bo dzięki przyjęciu i wdrożeniu nowych rozwiązań informacja pasażerska będzie jeszcze czytelniejsza, a przystanki estetyczne.

Projekt sytemu informacji wizualnej dla transportu miejskiego dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii został przygotowany przez TUKEJ. To grupa projektowa, którą na stałe tworzą Justyna Kucharczyk i Agnieszka Nawrocka – związane z ASP w Katowicach, przy współpracy ze studiem ITEM Karoliną Hołdys i Joanną Pastusińską. ZTM współpracował także z przedstawicielami Politechniki Śląskiej (studentami i doktorantami) oraz osobami niepełnosprawnymi.

Wypadek samochodowy w Mierzecicach
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE