Historyk miażdży film "Najmro" o królu ucieczek. "Ma niewiele wspólnego z prawdą historyczną". Historia z Koprem

2023-01-14 12:00

Król ucieczek - tak nazwano Zdzisława Najmrodzkiego, który uciekał organom ścigania w czasach PRL aż 29 razy. Sławomir Koper i Katarzyna Łuczyńska w najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem" wzięli pod lupę film biograficzny "Najmro". Historyk nie zostawił na dokumencie suchej nitki. - Ma niewiele wspólnego z prawdą historyczną - mówi Koper.

Zdzisław Najmrodzki. Król ucieczek z czasów PRL

Zdzisław Najmrodzki to jeden z najsłynniejszych polskich przestępców okresu PRL. Okradał państwo, w latach 80. napadał na Peweksy. Polski przestępca był nazywany „królem złodziei” i „mistrzem ucieczek”. Wymykał się pościgom, uciekał z konwojów lub zakładów penitencjarnych. Uciekł między innymi z pociągu i okratowanego pomieszczenia sądu w Gliwicach. Dwa lata temu powstał o nim film "Najmro. Kocha, kradnie, szanuje" w reżyserii Mateusza Rakowicza. W postać Zdzisława Najmrodzkiego wcielił się Dawid Ogrodnik.

Sławomir Koper i Katarzyna Łuczyńska o filmie "Najmro". Koper bezlitosny!

Sławomir Koper, historyk i autor książki "PRL po godzinach. Celebryci, luksusy, obyczaje" i Katarzyna Łuczyńska, autorka książki "Grzeszna i święta", w której można odnaleźć wiele nawiązań do czasów PRL, obejrzeli film "Najmro" o Zdzisławie Najmrodzkim i postanowili podzielić się swoimi wrażeniami w najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem". Katarzynie Łuczyńskiej film się podobał, ale Koper - w swoim stylu - ma sporo zastrzeżeń. - Jego twórcy często mijali się z prawdą - mówi bez ogródek w nowym odcinku vloga Sławomir Koper. - Zawsze tak dzieje się w tego rodzaju filmach, oparte są one na motywach, a nie na pełnej biografii - uważa z kolei Katarzyna Łuczyńska. Co ciekawe, Sławomir Koper pochwalił twórców filmu "Najmro" za dobre oddanie realiów lat 80.

Nowy odcinek vloga "Historia z Koprem" na kanale SE na YouTube oraz na se.pl

Co jeszcze Koper wytknął twórcom filmu "Najmro"? Jakie ciekawostki o Najmrodzkim, oprócz zamiłowania "króla ucieczek" do szaszłyków, zdradził? Oglądajcie nowy odcinek vloga "Historia z Koprem"! Premiera jak zawsze w sobotę (14 stycznia 2023), o godz. 12, na kanale YouTube "Super Expressu" oraz na se.pl. Zapraszamy do oglądania!

Książki Sławomira Kopra i Katarzyny Łuczyńskiej, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Harde, kupicie TUTAJ.

Sonda
Czy lubisz czytać książki?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają