Małżeństwo Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Nie było go przy śmierci żony. Vlog "Historia z Koprem"

2021-08-07 12:00
jan nowak jezioransk
Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska jan nowak jezioransk

W czasie Powstania Warszawskiego, choć czasy były bardzo trudne i dramatyczne, wielu mieszkańców nie chciało czekać i zawierało małżeństwa. Tak jak choćby Jan Nowak-Jeziorański. W najnowszym odcinku vloga "Historia z Koprem", poznajemy historię małżeństwa słynnego Kuriera z Warszawy. Zapraszamy na kolejny odcinek vloga "Historia z Koprem".

Małżeństwo Jana Nowaka-Jeziorańskiego, jak wiele innych w czasie Powstania Warszawskiego, było zawierane w niecodziennych okolicznościach. Kurier z Warszawy musiał nawet zmierzyć się z niechęcią jednego z młodszych księży. Przekonała go dopiero wiadomość od przyszłej żony Jana Nowaka-Jeziorańskiego, którą powstaniec miał zaszytą... w kapeluszu. Niecodzienne były również okoliczności zawarcia ślubu. - Przed ślubem Jeziorański wypatrzył na balkonie jednego z okolicznych domów kwitnące petunie. Odnalazł w piwnicy lokatora, który "spojrzał na niego jak na wariata, ale dał klucz do mieszkania i pozwolił zerwać kwiaty- czytamy w książce Sławomira Kopra "Miłość w Powstaniu Warszawskim". Wybranką Kuriera z Warszawy była Jadwiga Wolska, która w czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką. Para zaręczyła się po kilku tygodniach znajomości, ale początkowo - ze względów bezpieczeństwa - nie znała swoich prawdziwych imion i nazwisk. Więcej o historii małżeństwa Jana Nowaka-Jeziorańskiego w najnowszym odcinku vloga Sławomira Kopra:

Jan Nowak-Jeziorański i Powstanie Warszawskie | Historia z Koprem

Jan Nowak-Jeziorański i jego żona byli małżeństwem przez 55 lat. Nie zostali jednak pochowani razem - ostatnią wolą małżonki Kuriera z Warszawy był pochówek w grobie, gdzie spoczywają jej rodzice, w Krakowie. Jan Nowak-Jeziorański został pochowany w rodzinnym grobie w stolicy.

NIE PRZEGAP: Śluby w czasie Powstania Warszawskiego. Vlog Historia z Koprem

Miłość w czasie Powstania Warszawskiego
Autor: Harde/Materiały Promocyjne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE