Polski Żyd podbił świat kina i umarł z twarzą w grzybach. Vlog "Historia z Koprem"

2021-07-24 12:00
Vlog z Historia z Koprem
Autor: GRAFIKA SE Beata Rozpędska Polski Żyd podbił świat kina i umarł z twarzą w grzybach. Vlog "Historia z Koprem"

Mało kto zna w Polsce postać Michała Waszyńskiego, a to człowiek, który podbił świat kina w imponującym stylu. Kręcił filmy z wielkim rozmachem, nie szczędząc pieniędzy na drogie dekoracje oraz zatrudniając największe gwiazdy kinematografii. Zapraszamy na kolejny odcinek vloga "Historia z Koprem", który tym razem poświęcony jest niedocenianej postaci.

Michał Waszyński, który tak naprawdę nazywał się Mosze Waks, do końca życia utrzymywał, że pochodzi z polskiej arystokracji. Jednak tak naprawdę urodził się w ubogiej żydowskiej rodzinie z Kowla, a jego ojciec był kowalem. Michał Waszyński szybko się jednak z rodzinnej miejscowości wyprowadził, po tym gdy miał kłopoty w szkole. Jak jednak opisuje w swojej książce "Blaski i cienie II Rzeczpospolitej" Sławomir Koper, prawdziwy powód przenosin przyszłego reżysera do Warszawy, mógł być zupełnie inny. - Niewykluczone jednak, że powodem całej afery były skłonności homoseksualne Waksa, z których coraz bardziej zdawał sobie sprawę. Ortodoksyjni Żydzi nie akceptowali odmiennej orientacji Mosze i musiał on opuścić Kowel. Przy okazji odrzucił też religię przodków, co spowodowało całkowite zerwanie kontaktów z rodziną - czytamy w książce historyka.

Więcej o historii polskiego reżysera w wideo poniżej.

Michał Waszyński, człowiek, który podbił świat kina

Tragiczna śmierć reżysera

Michał Waszyński, który nakręcił sporo kasowych filmów, zmarł w bardzo niecodziennych okolicznościach. W 1965 roku podczas jedzenia obiadu w Madrycie doznał ataku serca i upadł twarzą w talerz z grzybami. Został pochowany w grobowcu w Rzymie. Więcej takich historii znajdziecie w książce Sławomira Kopra.

NOWOŚĆ! Blaski i cienie II Rzeczypospolitej. Sławomir Koper
Autor: wiemiwybieram.pl
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE