PRL elity

i

Autor: Wydawnictwo Harde

Gwiazdy czasów PRL

Bale, bankiety, prywatki... Sławomir Koper ujawnia "Życie towarzyskie elit PRL"

2022-08-23 11:13

Najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce udowadnia, że PRL na przekór czasom tętnił życiem, a granice szalonej zabawy wyznaczała tylko wyobraźnia. "Życie towarzyskie elit PRL" Sławomira Kopra od Wydawnictwa Harde podnosi temperaturę lata.

Ówczesne elity potrafiły się bawić wyjątkowo oryginalnie, a literaci, sportowcy, dziennikarze czy aktorzy mieli zwyczaj wspólnego spędzania czasu. Odwiedzano Dom Pracy Twórczej w Oborach, gdzie powstawały najważniejsze dzieła literackie epoki lub uczestniczono w efemerycznym Jazz Campingu na Kalatówkach.

Bywało się w kultowych stołecznych kawiarniach, na czele z Czytelnikiem, słynnych klubach studenckich i kabaretach – STS i Bim-Bom. Wakacje spędzano w mazurskich Krzyżach bądź w Chałupach nad Bałtykiem. Artystyczna cyganeria, jak Antoni Słonimski, Stanisław Dygat, Gustaw Holoubek, Agnieszka Osiecka, Zbyszek Cybulski, Bogumił Kobiela czy gwiazdy sportu, jak Zbigniew Boniek i Władysław Komar – to osobowości tamtych czasów, które zawsze były w centrum wydarzeń.

Fragment książki "Życie towarzyskie elit PRL" Sławomira Kopra

"Życie towarzyskie sportowców epoki PRL-u, tak jak i całego społeczeństwa, było nierozerwalnie związane z alkoholem. Bez wódki nikt nie wyobrażał sobie dobrej zabawy, a uprawiana dyscyplina sportu nie miała żadnego znaczenia. Alkohol w dużych ilościach pijali również bokserzy, czego przykładem był dwukrotny mistrz olimpijski, Jerzy Kulej. Z powodu nadużywania trunków niemal wykluczono go z kadry na olimpiadę w Meksyku, zdarzyło się bowiem, że pod wpływem procentów pobił w Zakopanem czterech (!) milicjantów. Bokser był zawodnikiem Gwardii Warszawa, zatem sprawę zatuszowano i obiecano mu abolicję pod warunkiem zdobycia złotego medalu w Meksyku. Kulej okazał się najlepszy, a władze milicji dotrzymały słowa."

Seriale epoki PRL-u. Na czym polegał ich fenomen? Historia z Koprem

Sławomir Koper: najpopularniejszy pisarz historyczny w Polsce. Autor setek artykułów i ponad siedemdziesięciu książek, m.in. "Kobiety w życiu Mickiewicza", "Tajemnice marszałka Śmigłego-Rydza", "Miłość w Powstaniu Warszawskim", "Polscy terroryści i zamachowcy" (w sumie ponad milion sprzedanych egzemplarzy!). Jego książki wielokrotnie trafiały na listy bestsellerów ("Życie artystek w PRL" – nominacja do Bestsellerów Empiku, Chorwacja. Przewodnik historyczny – książka miesiąca "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI"). Ekspert radiowy i telewizyjny, autor scenariuszy seriali dokumentalnych (Polscy szpiedzy), konsultant historyczny (musical Piloci). Za popularyzację historii w społeczeństwie otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi i medal Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Książka "Życie towarzyskie elit PRL" Sławomira Kopra od 24 sierpnia dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl.

Sonda
.