Para mężczyzna kobieta

i

Autor: Shutterstock Komunikacja w związku

Jak zrozumiale zwracać się do partnera? Komunikacja w związku

2021-11-15 15:29

Mówisz o czymś wiele razy, a do niego wciąż nie dociera... Czy często masz takie wrażenie? Kobiety mają tendencję do mylnego stwierdzania, że jeśli partner nie reaguje na ich sugestie, to niewystarczająco angażuje się w związek. Tymczasem powodem braku zrozumienia nie zawsze jest postawa mężczyzny. Może nim być m.in. niewłaściwy sposób komunikowania potrzeb przez partnerkę. Zatem jak rozmawiać, aby partner zrozumiał co chcesz mu przekazać?

Wyraźnie komunikuj swoje potrzeby

Pierwszym krokiem jest samo podejmowanie rozmowy. Mężczyzna bez naprowadzenia nie będzie w stanie odgadnąć co siedzi w Twojej głowie. Musisz wyrazić chęć przekazania mu czego od niego oczekujesz.

Nie reaguj pochopnie, przy czym emocje wyrażaj otwarcie

Wyrażaj emocje w sposób zrównoważony. Nie reaguj zbyt pochopnie. Przed rozmową z partnerem pozwól emocjom opaść, jednocześnie nie tłum ich w sobie. Uczucia wyrażać powinnaś otwarcie. Poskutkuje to tym, że Twój partner będzie świadomy w jaki sposób reagujesz na jego konkretne zachowania.

Oddzielaj fakty od emocji

Komunikuj swoje stany emocjonalne, fakty i oczekiwania osobno. Nie mieszaj uczuć z bardziej obiektywnymi zdarzeniami, aby nie naginać rzeczywistości do Twojego punktu widzenia.

Pozwól partnerowi odpowiedzieć

Podczas poruszania ważnego dla Ciebie tematu, pamiętaj aby dać wypowiedzieć się także partnerowi. Pozostaw mu przestrzeń na określenie tego, co chciałby Ci przekazać. Kontynuuj wypowiedź dopiero wtedy, kiedy Twój partner całościowo wyrazi swoje emocje i oczekiwania.

Otwórz się na kompromisy

Nie narzucaj jedynie swojego osobistego zdania. Pozostań otwarta na przyjmowanie punktu widzenia partnera. Przy ustalaniu kierunku rozwoju Waszej relacji szukajcie złotego środka, który będzie odpowiedni dla obu stron.

Zmiany wprowadzaj powoli, żeby nie czuł się przytłoczony

Gdy oczekujesz od partnera zmiany, postaraj się aby jej wdrażanie było dla niego możliwie proste. Wprowadzajcie ją w życie stopniowo, krok po kroku. Dzięki temu partner nie będzie miał wrażenia, że w Waszym związku traci niezależność decydowania.

Jeśli uda się Wam wspólnie określić kierunek zmian i rozwoju Waszej relacji, osiągnięcie celu stanie się łatwiejsze. Pomoże Wam w tym wzajemna otwartość i wyrozumiałość. Tego typu pracę możesz rozpocząć od siebie, poprzez skupienie się właśnie na tym w jaki sposób kształtujesz swoje wypowiedzi.

Sonda
Jaki jest Twój status związku?
Super Raport 15.11 (Goście: Robert Biedroń - Nowa Lewica oraz dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene - politolog, UW) Sedno Sprawy: Krzysztof Gawkowski