Koronawiurus. Szczepienie dzieci pozwoli uniknąć kwarantanny? Koniec ze zdalną nauką?

i

Autor: Pixabay Koronawiurus. Szczepienie dzieci pozwoli uniknąć kwarantanny? Koniec ze zdalną nauką?

Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19. Jak przygotować dziecko do szczepionki i jakie mogą być skutki uboczne?

2021-12-28 8:45

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy zaszczepić swoje dziecko? Zakaźnik i pediatra dr Lidia Stopyra zaznacza, że praktycznie każdy maluch, który nie zostanie zaszczepiony, zachoruje. Dzieci coraz częściej łapią COVID-19 i nie zawsze infekcja ma lekki przebieg. Wielu małych pacjentów trafia do szpitala. Chorują nawet niemowlęta. Do szczepienia warto więc dobrze się przygotować. Nie należy obawiać się objawów niepożądanych. Szczepimy dzieci przede wszystkim po to, żeby je chronić.

W kwestiach dotyczących szczepień często rządzą nami emocje, a gdy w grę wchodzi szczepienie dzieci emocje są wyjątkowo silne. Dodatkowo tu decyzja jest szczególnie trudna, gdyż przez wiele miesięcy mówiło się o tym, że dzieci nie chorują lub że chorują rzadko na COVID-19, a jeśli już im się zdarzy to najczęściej chorują łagodnie. Samo więc nasuwa się pytanie po co je szczepić?

Na początku pandemii dzieci chorowały rzadko, co wynikało z jednej strony z właściwości wirusa, a z drugiej z naszego zachowania – szczelnej ochrony dzieci przed kontaktami z ludźmi. Jednak wariant Delta wszystko zmienił – jest znacznie bardziej zaraźliwy. Dr Lidia Stopyra, specjalistka chorób zakaźnych, szefowa Oddziału Chorób Infekcyjnych dzieci w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie, opisała na Facebooku historię kilkutygodniowego chłopca cierpiącego koronawirusa . Ciężki przebieg Covid-19. Kable, kabelki, sondy, wkłucia… Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da – napisała. Lekarka uważą, że praktycznie każde dziecko, które nie zostanie zaszczepione, zachoruje. –Zaszczep się! Noś maskę! Chroń siebie i innych, przede wszystkim tych najsłabszych – apeluje w mediach.

Groźne powikłania u dzieci z zakażenia SARS-CoV-2 to PIMS - wieloukładowy zespół zapalny powiązany z COVID-19, czyli typowo dziecięce groźne powikłanie, które może wystąpić także po bezobjawowym zakażeniu SARS-CoV-2.Powikłanie long COVID, który dotyka ok. 10 proc. dzieci zakażonych SARS-CoV-2. Oznacza to, że u części dzieci po przechorowaniu COVID-19 objawy chorobowe utrzymują się tygodniami, a nawet miesiącami. Głównie jest to osłabienie, np. dziecko nie może biegać, bo bardzo się męczy lub po najmniejszym wysiłku fizycznym lub umysłowym źle się czuje. Inne częste objawy to kołatanie serca, duszność, brak węchu czy zaburzenia snu.  

Jak przygotować dziecko do szczepienia na COVID-19?

Zanim zarejestrujemy dziecko i pójdziemy do przychodni na szczepienie, warto pamiętać o kilku ważnych sprawach. Jak przygotować dziecko do szczepienia? Dobrze jest już na kilka dni przed planowanym szczepieniem obserwować dziecko i zwrócić uwagę na takie dolegliwości jak kaszel, podwyższona temperatura czy biegunka. Przed samą wizytą należy przygotować informacje na temat przyjmowanych leków, przewlekłych chorób, uczuleń i poprzednich szczepień. Na szczepienie należy ubrać dziecko w odzież łatwą do zdjęcia i założenia. Trzeba też zabrać ze sobą książeczkę zdrowia dziecka. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza wywiad z rodzicem i ocenia ogólny stan zdrowia dziecka. Dziecko, po zakwalifikowaniu przez lekarza, dostanie szczepionkę Comirnaty (firmy Pfizer), która będzie podawana w jedna trzecia dawki dla osoby dorosłej.

 Jakich niepożądanych odczynów poszczepiennych można się spodziewać po szczepionce na COVID-19?

Jak dowodzą lekarze niepożądane odczyny poszczepienne u dzieci w wieku 5-11 lat,to zazwyczaj ból ramienia,zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu wkłucia.

Oto pełna lista niepożądanych odczynów poszczepiennych na COVID-19-

ból, zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu wkłucia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni,dreszcze, gorączka, mdłości.  

Przeczytaj więcej na szczepienie dzieci. Badanie kliniczne na grupie ponad 3000 dzieci w czterech krajach: w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Polsce i Hiszpanii miało na celu  ustalenie właściwej dawki szczepionki, która byłaby tak samo skuteczna u dzieci w wieku 5-11 lat jak u dorosłych. Ostatecznie przebadano w Polsce 564 dzieci. Okazało się, że dzieciom wystarcza 1/3 dawki, którą podaje się dorosłym. 

W formie 24: jak bezpiecznie odgrzać resztki jedzenia?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki