Dzień Kota 2021. Kiedy wypada? Skąd się wziął ten zwyczaj? MEMY o kotach

2021-02-16 15:05 AM
Dzień Kota 2021
Autor: Pixabay Dzień Kota 2021

Mówi się, że ich głównym celem jest przejęcie władzy nad światem. Ich właściciele od lat toczą umowną walkę z właścicielami psów. Zdjęcia małych kotków są hitem Internetu, podobnie jak memy, których bohaterami są koty. Bez względu na to, czy jesteśmy ich fanami musimy pamiętać, że te zwierzaki mają swoje święto. Dzień Kota w Polsce i we Włoszech obchodzimy co roku w lutym. Kiedy jest dokładnie Dzień Kota 2021 i jaka jest jego historia?

Dzień Kota obchodzony jest w Polsce od 2006 roku, we Włoszech od ponad 20 lat. To dobra okazja by pomóc bezdomnym zwierzętom, wesprzeć schroniska i sprawić prezent swojemu kotu. Dzień Kota wypada zawsze 17 lutego, w 2021 roku koty i ich właściciele będą świętować w środę. Kto wpadł na pomysł ustanowienia Dnia Kota, skąd pochodzi ten zwyczaj i jaki jest jego cel?

ZOBACZ TEŻ: „Chopin i przyjaciele”. Wystawa czasowa w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie już dostępna!

Bajkowy audiobook na dzień kota

Dzień Kota. Jaka jest jego historia?

Historia Dnia Kota ma swój początek we Włoszech. Na pomysł ustanowienia takiego dnia w 1990 roku wpadła dziennikarka włoskiego magazynu "Tuttogatto". Claudia Angeletti poprosiła czytelników o wybranie najodpowiedniejszej daty dla tego święta. Zwyciężyła data 17 lutego. Na wybór tego dni wpływ miało kilka czynników. Po pierwsze luty to czas zodiakalnego Wodnika, a znak, który charakteryzuje się dążeniem do wolności i niezależność. Wodnik kieruje się intuicją i zawsze stawia na swoim. Brzmi, jak opis typowego kota? Po drugie w wielu krajach luty często określa się miesiącem kotów i czarownic. Po trzecie 17 jest uznawana za szczęśliwą liczbę. Historia Dnia Kota w Polsce jest krótsza od włoskiej. Koty i kociarze świętują od 2006 roku. Święto zostało ustanowione z inicjatywy  miesięcznika "Kot" oraz  Cat Club w Łodzi. Koty mają też swoje święto w Rosji - 1 marca, w Stanach Zjednoczonych – 29 października, a w Wielkiej Brytanii – 8 sierpnia.

Dzień Kota 2021. Jak obchodzić święto? 

Dzień Kota został ustanowiony w konkretnym celu. Pomysłodawcy tego dnia chcieli zwrócić uwagę na krzywdy i niebezpieczeństwa na jakie są narażone koty. Zachęcić do pomocy bezdomnym i chorym zwierzętom. Oraz podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. Każdego roku  miłośnicy kotów organizują różnego rodzaju zbiórki karmy, różnego rodzaju wystawy, kiermasze, targi, a także wydarzenia promowane przez stowarzyszenia i organizacje działające na rzecz tych zwierząt. 

Dzień Kota 2021 – MEMY

Koty mają wiele uroku i nic dziwnego, że miliony osób na świece każdego dnia przegląda zdjęcia uroczych kotków w Internecie lub śmieje się do rozpuku patrząc na memy, których bohaterami są właśnie koty. Z okazji Dnia Kota 2021 przygotowaliśmy galerię z memami o kotach. Miłego oglądania!

Najnowsze