Półwysep Helski – prawdziwy cud natury. Wakacje na początku Polski

i

Autor: Materiały Promocyjne

Półwysep Helski – prawdziwy cud natury. Wakacje na początku Polski

2021-07-22 0:00

Morza szum, ptaków śpiew i złota plaża pośród drzew. Pod stopami ciepły biały piasek. Można wędrować godzinami, czując na twarzy rześki wiatr od morza. Półwysep Helski jest najbardziej wysuniętym na północ miejscem w Polsce. Miasteczko Hel, na krańcu półwyspu, to znany kurort, ale też niezwykle urokliwe miejsce.

Wielką atrakcją Helu jest fokarium. Warto odwiedzić je w czasie karmienia jego mieszkańców. Jest to bowiem jedna z niewielu okazji, kiedy będziemy mogli zobaczyć te zwierzęta w całej okazałości. Na terenie fokarium znajduje się również ciekawe muzeum przyrodnicze.

Koniecznie przyjrzeć się trzeba zabytkowym chatom kaszubskim i rybackim. Warto również wstąpić do starej karczmy wybudowanej w XVIII w. Dziś jest to jeden z najcenniejszych zabytków Helu. Innym ciekawym miejscem jest kościół św. Piotra, przekształcony w Muzeum Rybołówstwa.

Koniecznie przespacerować się trzeba po rezerwacie przyrody „Helskie Wydmy”, w części cyplowej półwyspu.

Hel ma jedną z najpiękniejszych plaż w Polsce. Na plażowiczów czekają boiska do piłki siatkowej, nożnej, baby klub dla małych dzieci, dyskoteka oraz wypożyczalnia z dużym wyborem sprzętu wodnego.

Na wielbicieli militariów czekają Fortyfikacje Flotylli Obrony Wybrzeża. Oglądać można pozostałości baterii nr 21, tuż przed wejściem na plażę. Jej zadaniem była obrona przeciwlotnicza stanowisk baterii cyplowej. We wrześniu 1939 r. zestrzeliła ok. 30 samolotów niemieckich. Są cztery stanowiska „Flakbatterie” – znajdują się na wydmach zarośniętych gęstym lasem, tuż przy brzegu morskim. Ruiny niemieckiej baterii znajdziemy na wysokiej wydmie, przy torach kolejowych. Była to bateria przeciwlotnicza z czterema stanowiskami ogniowymi. Stanowisko baterii nr 23 także jest na wysokiej wydmie. Zadaniem tej baterii była obrona przeciwlotnicza Rejonu Umocnionego Hel.

Stanowiska baterii nr 22 znajdują się w pobliżu zachodniej części portu wojennego i są największymi stanowiskami w basenie Morza Bałtyckiego. Głównym zadaniem baterii była obrona portu przed napadem powietrznym. Korytarz komunikacyjny kolejki wąskotorowej prowadzi do wnętrza wszystkich bunkrów.

Muzeum Obrony Wybrzeża obejmuje dwa wyremontowane obiekty dawnej niemieckiej baterii artylerii nadbrzeżnej „Schleswig Holstein”. Kamienne umocnienia falochronów i zatopione wokół wraki stanowią atrakcję dla płetwonurków.

Przez cały półwysep, z Władysławowa do Helu, prowadzi szlak rowerowy (ok. 40 km, na jego pokonanie potrzeba 2–3 godzin). To łatwa i bardzo malownicza trasa biegnącą wygodną ścieżką rowerową.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki