Kobieta cierpiąca na bezsenność

i

Autor: Getty Images

Cierpisz na bezsenność?

3 niepokojące znaki, że brakuje Ci snu. Jak się lepiej wysypiać?

2022-09-28 17:13

Pomimo, że jesteśmy zmęczeni, nie możemy zasnąć. Jak poznać, że snu jest zbyt mało? Oto trzy objawy permanentnego niewyspania i proste sposoby na to, by się porządnie wyspać.

Okazuje się, że u osób cierpiących na bezsenność lub śpiących mało, mózg sam się zjada. Organizmowi może brakować snu nawet wtedy, gdy nie czujesz zmęczenia. Jak poznać, że snu jest zbyt mało?  Oto trzy objawy permanentnego niewyspania oraz zaburzeń snu, które mogą negatywnie odbić się na skuteczności w pracy, ale przede wszystkim na zdrowiu.

Trzy oznaki braku snu

1 Łaknienie cukru i węglowodanów. Niedobór snu powoduje wytwarzanie hormonu zwanego greliną. Sprawia, że masz ochotę na słodkie i kaloryczne jedzenie. Trudniej jest przestać jeść. Im mniej śpisz tym mniej leptyny wytwarza twój organizm, hormonu odpowiedzialnego za poczucie sytości.

2 Niezdarność. Po jednej nieprzespanej nocy, koordynacja wzrokowo ruchowa, jest jak u pijanego człowieka.

3 Skóra staje się szara i sucha. Gdy mało śpisz wzrasta poziom kortyzolu, który wysusza skórę i wpływa na mniejszą produkcję kolagenu, który dba o dobry wygląd skóry. Częściej łapiesz infekcje. Wyglądasz starzej.

Badania dowodzą, że osoby,które nie spały dłużej niż 35 godzin są bardziej podatne na emocje. Zanim sięgniemy po leki nasenne, zacznijmy od tak zwanej higieny snu. Choć rady mogą nam się wydać niepoważne, to przynoszą poprawę u 70-80 proc. osób uskarżających się na bezsenność.

Zadbaj o sypialnię

Najpierw zadbajmy o sypialnię. Powinna być dla nas azylem, kojarzyć się z wygodą i bezpieczeństwem. Łóżko musi być wygodne, najlepiej takie z materacem. Ten zaś nie powinien być ani za miękki, ani za twardy. Zadbajmy, by nie docierały do nas głosy z ulicy ani światło. Schowajmy głośno tykający budzik.Przed snem sypialnię trzeba koniecznie przewietrzyć, a najlepiej zostawić otwarte okno. Temperatura powietrza w tym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 16-18°C. Powietrze powinno być nawilżone, co jest szczególnie istotnie w okresie, gdy działa centralne ogrzewanie. Warto więc zaopatrzyć się w nawilżacz, który będziemy włączać codziennie wieczorem.

Łóżko służy do spania

I to jest podstawowa zasada, o której powinniśmy pamiętać. Co oznacza, że nie czytamy w nim książek, nie oglądamy telewizji, nie jemy. Gdy nie możemy zasnąć i przewracamy się z boku na bok, zwykle robi nam się gorąco. W tej sytuacji nie powinniśmy się zmuszać, bo na pewno nie zaśniemy. Powinniśmy wstać i się schłodzić. Warto wtedy poczytać jakąś książkę, najlepiej nudną. Horrory, kryminały, romanse trzymają w napięciu, co prowadzi do rozbudzenia organizmu. Absolutnie nie wolno włączać telewizora czy komputera! Migotliwe i jaskrawe światło emitowane przez te urządzenia sprawi, że sen uleci na długo. Gdy po przeczytaniu kilku stron poczujemy się senni, wróćmy do łóżka.

Zmień swój styl życia

Pamiętaj, by co dziennie przebywać na świeżym powietrzu. Warto się zmęczyć. Unikajmy drzemek w ciągu dnia. Zwróćmy uwagę na lekarstwa, które stale przyjmujemy. Być może pobudzają i dlatego lepiej jest brać je rano niż wieczorem. Warto w tej sprawie poradzić się lekarza lub farmaceuty.Nie najadajmy się na noc. Wieczorem nie pijmy mocnej kawy czy herbaty ani napojów typu cola. Lepiej zaparzyć ziołową herbatkę, np. z melisy. Alkohol także nam nie pomoże przy problemach ze snem, wręcz przeciwnie - wypity na noc może sprzyjać bezsenności.Lepiej na 2-3 godziny przed snem wyłączyć telewizor i komputer. Lepiej przytulić się do bliskiej osoby, bo zbliżenie intymne działa relaksująco i odprężająco. Podczas stosunku uwalniane są hormony, które pozytywnie wpływają na ośrodki snu w mózgu.IK

Najbardziej znani homoseksualiści epoki PRL. Historia z Koprem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają