AMFETAMINA - objawy, działanie. PORADNIK RODZICA: Co powinieneś wiedzieć o narkotykach

2011-07-08 16:00 oprac. Emilia Wiśniewska

Jak działa amfetamina? Jakie są objawy jej zażycia? Odpowiedzi znajdziecie w artykule. PORADNIK RODZICA to przydatny cykl artykułów, dzięki którym sprawdzisz lub uzupełnisz swoją wiedzę i dowiesz się na co zwrócić uwagę, np. gdy dziecko wraca z wakacji. 

PORADNIK RODZICA - Co powinieneś wiedzieć o narkotykach. Cykl 9 artykułów - codziennie w newsletterze SE.pl

AMFETAMINA - (amfa, proszek, spid, proch, feta, setka, witamina A)

OPIS, działanie:

Amfetamina to środek psychostymulujący, który powoduje długotrwałe pobudzenie. Dawniej używana była w medycynie, jako środek stosowany przez osoby otyłe, aby się odchudzić, a także przez sportowców jako doping. Pod inna nazwą - benzedryna, była stosowana w medycynie ok. 80 lat temu, do leczenia astmy oskrzelowej.
Amfetamina i metamfetamina (pochodna) występuje w postaci białego bezwonnego proszku o gorzko-cierpkim smaku (w nielegalnych prowizorycznych laboratoriach jest uzyskiwana nieoczyszczona metamfetamina - jako żółtawy proszek o zapachu jajek), może występować również w formie białych tabletek. Działanie amfetaminy w zależności od sposobu zażycia może trwać od 3-5 minut (przyjęcie przez śluzówkę nosa) lub ok 20 min. (przyjęcie doustne). Pobudzenie w zależności od dawnki może trwać od 2-3 godzin.

Patrz też: Narkotyki - PORADNIK RODZICA. SPIS artykułów

OBJAWY zażycia:

- silne pobudzenie psychomotoryczne, euforia
- brak łaknienia, jadłowstręt
- rozszerzone źrenice
- podwyższone ciśnienie, szybki oddech
- zwiększone wydalanie moczu 

SKUTKI DZIAŁANIA - pozornie pozytywne oraz negatywne:

- zwiększenie wydolności psychomotorycznej
- polepszona koncentracja, możliwość łatwego zapamiętywania i skupienia na danej czynności
- poczucie pewności siebie, zadowolenia, odsunięcie lęku
- agresywność, nerwowość, drażliwość
- formikacje, czyli poczucie insektów chodzących po skórze
- bezsenność
- przy długotrwałym zażywaniu: znaczny spadek wagi

Gdy organizm zaczyna wydalać amfetaminę z obiegu pojawiają się: wewnętrzny niepokój, senność, bóle głowy, myśli samobójcze, obniżenie napięcia mięśni, wzmożne łaknienie. Jeśli znajdziesz w domu nieznanego pochodzenia tabletki, kapsułki, igły, strzykawki, małe torebki plastikowe zawierające biały proszek lub kryształki, możesz podejrzewać, że to amfetamina.

Niebezpieczeństwa związane z zażywaniem amfetaminy: mogą występować omamy słuchowe i wzrokowe (przypominające schizofrenię), zmniejszona potencja, silne pobudzenie i zanik samokontroli, skrajne wyczerpanie organizmu, po którym osoba po kilkudniowym przyjmowaniu amfetaminy może zasnąć nawet na 48 godzin. Przedawkowanie amfetaminy powoduje bóle klatki piersiowej, może prowadzić do zapaści sercowo-naczyniowej, a także uszkodzenie naczyń mózgowych przez co może dojść do udaru mózgu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze