ANTYKONCEPCJA PO czy PRZED? Pigułki, plastry, globulki oraz sprawa Cilestu

2013-06-17 19:49

BIBLIA ANTYKONCEPCJI. Pigułki, plastry, globulki oraz sprawa Cilestu. Na szczęście dziś nowoczesna antykoncepcja to szeroki wybór metod dla każdej kobiety - bezpiecznych i skutecznych. Choć wciąż nie ma metody idealnej, czyli takiej, która byłaby jednocześnie tania, stuprocentowo skuteczna, stuprocentowo bezpieczna, stuprocentowo wygodna, a przy tym chroniłaby przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, to ta, z jaką mamy do czynienia, jest już bardzo bliska ideału. Dziś zdecydowanie najefektywniejsza jest antykoncepcja hormonalna.

ANTYKONCEPCJA. Pigułki hormonalne

Jest ich teraz całe mnóstwo - inne dla kobiet dojrzałych, inne dla młodych, jedne dla bardziej, inne dla mniej aktywnych. Są tabletki dla kobiet dobrze zorganizowanych i dla zapominalskich. Dla palaczek i cierpiących na przewlekłe schorzenia...

Ponadto nowoczesna antykoncepcja hormonalna charakteryzuje się dużo mniejszą zawartością hormonów, przy wysokiej skuteczności. Są pigułki dwuskładnikowe, zawierające dwa hormony, estrogen i gestagen (syntetyczny progesteron) oraz pigułki jednoskładnikowe, zawierające jedynie gestagen (tzw. minipigułka). Te pierwsze są wskazane dla kobiet zdrowych, niecierpiących na żadne schorzenie przewlekłe. Z kolei minipigułka jest przeznaczona dla kobiet karmiących piersią i tych wszystkich, które nie powinny przyjmować pigułek z estrogenem, a więc dla kobiet obciążonych ryzykiem chorób krążeniowych, nowotworów (zwłaszcza wątroby), choroby zakrzepowej, kobiet otyłych (BMI powyżej 33) i nałogowych palaczek.

Minipigułka to antykoncepcja dla kobiet bardzo zdyscyplinowanych. Dlaczego? Należy ją przyjmować regularnie, o stałej porze, prawie co do godziny.

ANTYKONCEPCJA. Plastry, wkładki, implanty, pierścienie

Do nowoczesnej antykoncepcji hormonalnej zaliczają się także inne, poza pigułką, metody. Są to:

- plastry - naklejane na skórę raz w tygodniu, wskazane także dla kobiet ze schorzeniami wątroby czy wrzodami żołądka, ale niewskazane dla kobiet ważących powyżej 80 kg,
- wkładki domaciczne (spirala) – dla kobiet, które już rodziły i nie mają zaburzeń miesiączkowych,
- implanty  antykoncepcyjne – jako alternatywa wkładki,
- pierścienie (krążki dopochwowe) – działające jak pigułka dwuskładnikowa, metoda dobra dla kobiet nietolerujących spirali,
- zastrzyki hormonalne – podawane domięśniowo raz na trzy tygodnie. Ta metoda jest wskazana dla kobiet nietolerujących pigułek hormonalnych.

Sprawa Cilestu

Kilka tygodni temu firma Janssen wydała komunikat, informujący o wycofaniu z obrotu w kilku krajach, w tym także w Polsce, doustnego środka antykoncepcyjnego Cilest. Co to oznacza dla pacjentek? Cilest to jeden z popularniejszych preparatów antykoncepcyjnych, dobrze tolerowany przez kobiety. Powodem tej decyzji było stwierdzenie, że składnik preparatu (norgestimat) w jednym z rutynowych testów nie spełniał normy zdefiniowanej w specyfikacji produktu.

Firma zapewnia, że lek pozostaje bezpieczny i skuteczny. W wyniku procedury oceny ryzyka dla zdrowia (Health Hazard Evaluation) stwierdzono: "W oparciu o analizę danych dotyczących uwalniania norgestimatu i przegląd dostępnych danych z zakresu bezpieczeństwa, pochodzących z nadzoru porejestracyjnego, prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia niepożądanego w związku z wolniejszym niż oczekiwane tempem uwalniania norgestimatu wydaje się być bardzo niewielkie".

Jednak tymczasowo, do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego i sfinalizowania działań naprawczych, Janssen wstrzymał produkcję leku.

Wycofanie Cilestu spowodowało poruszenie wśród kobiet go przyjmujących. Czy ten niepokój jest uzasadniony? I co dalej mają robić te, które stosują ten preparat? Na ten temat wypowiadają się eksperci.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki