Polskie pieniądze

i

Autor: Shutterstock

Bezpieczne finansowanie dla micro i małych firm

2017-11-06 1:00

Wygodny i bezpieczny sposób na finansowanie micro i małych przedsiębiorstw to faktoring. Warto się tym zainteresować.

Faktoring to wygodny sposób na finansowanie faktur nieprzeterminowanych, wystawionych z dłuższym terminem płatności. To usługa dzięki, której nie musisz czekać do dnia wymagalności faktury, finansujesz ją natychmiast zgłaszając firmie faktoringowej. Otrzymujesz automatycznie środki na bieżącą działalność twojego przedsiębiorstwa.

Firma faktoringowa (faktor) udziela ci finansowania i wspiera cię (faktoranta) monitorując należności. Dba więc o to, by zostały one uregulowane na czas. Obecnie faktoring wspiera nie tylko średnie i duże przedsiębiorstwa, ale również przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Warunki umowy faktoringowej są jasne i przejrzyste. Firma faktoringowa automatycznie potrąca prowizję za udzielenie finansowania, a wysokość prowizji uzależniona jest od terminu płatności wskazanego na fakturze.

Jak to wygląda w praktyce

Przedsiębiorca (faktorant) zainteresowany faktoringiem, zgłasza firmie faktoringowej (faktorowi) faktury, które chciałby sfinansować. Następnie firma faktoringowa dokonuje weryfikacji stron transakcji, czyli  sprawdza historię płatniczą kontrahenta. Po pozytywnej akceptacji, przekazuje pieniądze na wskazany rachunek bankowy potrącając prowizję za udzielenie finansowania.

Firma faktoringowa dodatkowo monitoruje należności z faktur, które zostały sfinansowane. Dyscyplinuje twoich kontrahentów do terminowej spłaty, ale również dba o wzajemne relacje przedsiębiorcy z jego kontrahentami.

Firma faktoringowa może udzielić jednorazowego finansowania pod konkretną zawartą przez ciebie umowę lub ustalić limit faktoringowy, który każdorazowo zostaje odnawiany.

Rodzaje faktoringu:

* Faktoring pełny (bez regresu) to faktoring z pełnym przejęciem ryzyka niewypłacalności dłużnika. Firma faktoringowa (faktor) sama dochodzi należności w przypadku nie uregulowania zobowiązania. Usługa ta jest droższa od pozostałych.

* Faktoring niepełny (z regresem) często stosowany rodzaj faktoringu. Firma faktoringowa nie ponosi ryzyka niewypłacalności dłużnika, ale wspiera przedsiębiorcę (faktoranta) w jej dochodzeniu. Systematycznie monitoruje należności kontrahenta.
W ramach faktoringu niepełnego bardzo popularny jest faktoring rozproszony, który jest idealnym wsparciem finansowym dla firm wystawiających dużą liczbę faktur z niską wartością i posiadających bardzo wielu kontrahentów, stale zmieniających się.

* Faktoring cichy (ukryty) polega na finansowaniu kontrahenta bez jego informowania. Stosowany bywa w sytuacjach, kiedy w zawartej umowie współpracy istniej zapis o zakazie faktoringu.

* Faktoring zaliczkowy polega na wypłacie zaliczki obliczanej procentowo od wartości faktury (np. 80 proc. wartości faktury). Wypłacona zaliczka rozliczana zostaje dopiero w momencie spłaty należności lub w terminie wymagalności sfinansowanej faktury.

Korzyści jakie daje faktoring

Faktoring to nie tylko wsparcie finansowe, ale również kompleksowa obsługa i zarządzanie należności przedsiębiorcy, czyli przede wszystkim:
* weryfikacja twoich bieżących i przyszłych kontrahentów,
* potwierdzenie wypłacalności kontrahentów,
* analiza zawartych umów i kontraktów  generujących przyszłe zyski,
* natychmiastowy dostęp do środków finansowych (gotówki),
* systematyczny monitoring należności,
* poprawa płynności finansowej twojej firmy,
* szybszy rozwój twojego przedsiębiorstwa,
* zwiększona atrakcyjność branży (dłuższe terminy płatności),
* pełne wsparcie w dochodzeniu wszystkich twoich należności.

Faktoring staje się coraz bardziej popularny wśród polskich przedsiębiorstw. Według statystyk klienci firm faktoringowych powierzyli w I kwartale 2017 r. podmiotom zrzeszonym w Polskim Związku Faktorów wierzytelności o łącznej wartości 41,4 mld zł. Rok wcześniej obroty branży sięgały 34,3 mld zł. Oznacza to, że rynek faktoringu w Polsce w dalszym ciągu odnotowuje dwucyfrową dynamikę wzrostu*.

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zarządzanie Wierzytelnościami
Faktoring +

722 33 55 33
722 33 55 44

 

 

 

* Dane na podstawie Polskiego Związku Faktorów 2017 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki