Ratunek dla wątroby to kompleksowy poradnik na temat schorzeń wątroby

i

Autor: redakcja Jest jeszcze czas, aby zadbać o swoją wątrobę!

Brązowe plamy? Zimne dłonie? Gorycz w ustach? Twoja wątroba być może woła o pomoc!

2020-04-01 14:28

Wątroba sama w sobie nie sprawia dolegliwości bólowych, gdyż nie jest unerwiona. W pewnych sytuacjach może się znacznie powiększyć, rozciągając otaczającą ją torebkę ochronną i napierając na sąsiednie organy. Stąd nieprzyjemne uczucie kłucia w boku czy rozpierania pod żebrami po prawej stronie. Na ogół jednak wątroba „tyje” latami. Nie czujemy bólu, bo torebka rozciąga się stopniowo.

Spektrum objawów chorób wątroby jest bardzo szerokie – od stanów bezobjawowych po symptomy ogólne. Najczęściej są to dyskomfort, ból brzucha po prawej stronie, pod żebrami, czyli tam, gdzie znajduje się wątroba. Palpacyjnie wyczuwalne jest powiększenie wątroby. Mogą się też pojawić stan podgorączkowy, łatwa męczliwość, nudności, wymioty, utrata łaknienia, spadek masy ciała, blade stolce, ściemnienie moczu. Czasem występują symptomy na skórze: świąd, żółtaczka, pajączki naczyniowe (naczyniaki gwiaździste).
W przeciwieństwie do wątroby, pęcherzyk żółciowy może błyskawicznie zareagować na grzeszki żywieniowe. Gromadzi on produkowaną przez wątrobę żółć. Pod wpływem bodźca pokarmowego (zjedzenia posiłku) obkurcza się. Wówczas żółć przepływa do dwunastnicy. Siła skurczu tego niewielkiego narządu zależy od tego, co zjemy.

ŻÓŁTA SKÓRA

To najbardziej charakterystyczny objaw chorób wątroby. Zażółcenie wiąże się ze wzrostem bilirubiny. To produkt degradacji we krwi hemoglobiny powstający w wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym. Żółte zabarwienie skóry występuje w przebiegu żółtaczki typu A, B, C, żółtaczki mechanicznej lub chorób trzustki. Ale może być też spowodowane wzrostem stężenia karotenoidów, czyli żółtych, czerwonych i pomarańczowych barwników roślinnych we krwi. Tak dzieje się przy diecie bogatej w karoteny – wtedy zażółcenie obejmuje głównie czoło, szyję, podeszwy stóp, dłonie.

BÓL

Gdy jest bardzo silny lub trwa bardzo długo, nie należy go lekceważyć, bo choroby, które go powodują, mogą być nawet bezpośrednim zagrożeniem dla życia. 
- Nagły, tępy, gniotący ból w okolicy prawego podżebrza, promieniujący do tyłu lub pod prawą łopatkę często jest objawem kamicy żółciowej. Towarzyszą mu nudności, wymioty i wzdęcia brzucha. Chory bardzo cierpi, a żadna pozycja nie łagodzi bólu.
- Przewlekłe bóle w prawej połowie jamy brzusznej mogą być pochodzenia jelitowego, choć często traktowane są jako objaw przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. 
- Pulsujący ból brzucha z prawej strony, często promieniujący do krzyża oraz krocza, może być objawem tętniaka aorty brzusznej.
- Ostry, stały ból brzucha z prawej strony to znak, że rozwija się ostry stan zapalny, obejmujący otrzewną ścienną. 
- Ból w górnej prawej ćwiartce brzucha, nasilający się z upływem dni, zmęczenie, gorączka, nudności i wymioty mogą wskazywać na zapalenie wątroby lub raka trzustki. Czasem pojawia się też ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry.

RATUNEK DLA CHORYCH
Chcesz wiedzieć więcej o schorzeniach wątroby? Sięgnij po najnowszy poradnik „Ratunek dla wątroby”. Jest on dostępny w kioskach i salonikach prasowych oraz na stronie www.sklep.grupazpr.pl w zakładce Superporadnik.
W numerze znajdziesz następujące informacje:
- kompleksowy przegląd dolegliwości związanych ze schorzeniami wątroby oraz sposoby ich leczenia (m.in. stłuszczenia wątroby, wirusowe zalania typu A, B, C, marskość, torbiele, rak wątroby, choroba Wilsona, zespół Gilberta, toksyczne uszkodzenia wątroby, choroby naczyń wątroby, żółtaczka, zastój żółci),
- schorzenia, które utrudniają funkcjonowanie wątroby czy prowadzą do jej uszkodzenia (np. hemochromatoza, kamica pęcherzyka żółciowego) czy pasożyty,
- jak są wykonywane przeszczepy wątroby – kiedy są konieczne, jakie dają szanse na normalne życie,
- badania, które pomogą w diagnozie
- zasady żywienia i komponowania jadłospisu dla osób dotkniętych schorzeniami wątroby.

Jeśli masz problem z dobraniem diety odpowiedniej dla osób mających problem z wątrobą, możesz skorzystać z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online od Poradnika Zdrowie i zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Indywidualnie dobrana dieta pozwoli jeść zdrowo, smacznie i bez wyrzeczeń. Więcej informacji na stronie https://jeszcolubisz.poradnikzdrowie.pl/.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki