kobieta, plaża, kobieta na plaży, woda, upał, picie wody, butelka wody, kobieta w bikini, kobieta na plaży

i

Autor: East News

Co pić w czasie upałów, by się nie odwodnić

Im człowiek starszy, tym mniej ma w sobie wody. Ale to ciągle najważniejszy składnik naszego organizmu. Podczas upałów ważne jest też to, co pijemy.

Niby wiadomo, że trzeba pić wodę, ale okazuje się, że nie jest to takie oczywiste. Mówi się, że średnia ilość płynów, jakie powinien dostarczyć człowiek organizmowi to 1,5-2 litry dziennie. Ale te dane dotyczą wody, a nie wszystkich płynów. Dziennie człowiek potrzebuje ok 2,5 litrów płynu, a 1,5 litra z tego powinna stanowić czysta woda. Reszta znajduje się w pożywieniu np. w zupach czy w warzywach i owocach (arbuz i ogórek mają 96 proc. wody, seler naciowy, sałata, borówki, ananas mają jej 95 proc., pomidor – 94 proc., melon – 92 proc., a grejpfrut – 90 proc.).

Czytaj także: Dieta bogatoresztkowa. Kiedy należy ją stosować?

Ważne jest, by szklanka wody nie była wypijana duszkiem, tylko małymi łykami w odstępach czasowych. Picie od razu całej zawartości szklanki obciąża pracę serca i wypłukuje szybciej witaminy i związki mineralne z tkanek. Ustal sobie konkretne godziny, kiedy wypijesz szklankę wody. Możesz też ściągnąć na swojego smartfona odpowiednią aplikację, która przypomni ci o nawadnianiu organizmu.

A którą wodę wybrać? Najgorszym wyborem jest źródlana. Nie ma w sobie żadnych wartości, a może być wręcz niebezpieczna. Zamiast dostarczać organizmowi odżywczych substancji, może spowodować ich wypłukiwanie. Dlatego szczególnie latem najlepszym wyborem będzie woda mineralna z dużą ilością wapnia (Ca+), magnezu (Mg+), potasu (K+).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki