Pszczoła

i

Autor: Chameleons Eye / Rex Features

Co robić, gdy użądli osa? Pierwsza pomoc po użądleniu osy

2013-06-28 18:43

Ukąszenie osy nie jest aż tak niebezpieczne jak pszczoły, bo osy nie zostawiają żądła. Owady te są jednak o wiele bardziej agresywne i mogą użądlić wiele razy, co staje się bardzo groźne dla alergików. Po użądleniu ważne jest szybkie przystąpienie do złagodzenia bólu i zneutralizowania jadu.

Pierwsza pomoc po użądleniu

Osa po użądleniu nie zostawia żądła, więc nie ma potrzeby jego usuwania chyba, że żądło się złamie. Wtedy zeskrobujemy je, podważając igłą lub paznokciem. Nie chwytamy żądła palcami, bo spowoduje to wciśnięcie do rany całej zawartości jadu ze zbiornika.

Obserwuj uważnie, czy nie pojawia się reakcja uczuleniowa. Objawy u osób uczulonych widoczne są zaraz po ukąszeniu - trzeba wtedy  niezwłocznie udać się do lekarza lub powiadomić pogotowie. Osoby nieuczulone na użądlenie osy zneutralizują jad i złagodzą ból po ukąszeniu przykładając wacik nasączony w kwaśnym roztworze - octu lub soku z cytryny. Płyn powinien dostać się do otworu po żądle.

Zobacz także: Odszkodowanie za użądlenie przez pszczołę

Użądlenie dziecka, w język, leki

Gdy osa użądli twoje dziecko, powinieneś bezzwłocznie podjąć kroki złagodzenia bólu i zneutralizowania jadu. Ważne jest obniżenie temparatury ciała, dlatego przykładaj w bolące miejsce zimny okład przez około 30 minut. W przypadku użądlenia w język czy w inną część jamu ustnej wypij bardzo zimny napój możesz też possać kostki lodu.

Nie ma leków na użądlenie osy, ale w niektórych przypadkach zalecane jest podanie dostępnych bez recepty w aptekach leków przeciwhistaminowych. Pomagają zmniejszyć stan zapalny i uczucie swędzenia.

Zobacz także: Połknął osę WIDEO

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki