Czeka nas bunt maszyn? Przerażająca wizja? Naukowcy uczą roboty empatii

2021-01-13 11:23 kaja
Robotyzacja
Autor: Getty Images Robotyzacja - jakie będą zawody przyszłości?

Roboty zyskujące świadomość i buntujące się przeciwko ludziom? Znamy ten obrazek z wielu filmów i książek, jednak świat nauki coraz częściej zapędza się w te rejony, a fikcja staje się rzeczywistością. Czy zatem kolejna wojna czeka nas z maszynami? Naukowcy z Uniwersytetu Columbia zbudowali robota, który umie przewidywać zachowanie innych robotów. Czy to początek buntu maszyn?

Nauka coraz częściej urzeczywistnia wizje, które lata temu były jedynie science fiction i nikomu nie wydawały się one realne. Każdy, kto przynajmniej raz oglądał film albo czytał w książkę, w której dochodziło do walki pomiędzy ludźmi, a robotami wie, że po ludzkość na tym polu raczej przegra, a po drugie nigdy nie wolno doprowadzić do sytuacji, by maszyna zyskały uczucia i świadomość.

Sprawdź również: Będzie czym SZCZEPIĆ. Osiem różnych szczepionek dla państw unijnych

Tymczasem już teraz sztuczna inteligencja potrafi realizować wybrane funkcje umysłu i ludzkich zmysłów, które nie poddają się algorytmizacji. Naukowcy na tym jednak nie poprzestają. Jak pisze "Gazeta Wyborcza" eksperci z Uniwersytetu Columbia zbudowali robota, który może przewidywać zachowania innych robotów. Zdaniem naukowców taka umiejętność ma ułatwić "współpracę" między maszynami. Ma to działać na zasadzie nauki, człowiek też pewnych emocji i odczuć uczy się wraz z dorastaniem, nie wszystko odczuwamy naturalnie, a pewnych zachowań i odróżniania dobra od zła uczymy się od rodziców i środowiska, w którym przebywamy.

Czy jednak nie okaże się w przyszłości, że może to obrócić się przeciwko ludziom? Oczywiście, na ten moment, nikt nie wyobraża sobie, by roboty zyskały świadomość i mogły zbuntować się. Jednak  co będzie jeśli nauczymy je odczuwać emocje i samodzielnie myśleć?

Ośnieżona Zielona Góra
Najnowsze