Będzie czym SZCZEPIĆ. Osiem różnych szczepionek dla państw unijnych

2021-01-12 18:50 abe
Skandal?! SZCZEPIONKI dla VIP-ów, a medycy i seniorzy CZEKAJĄ. Będzie kontrola MZ
Autor: Pixabay/fernandozhiminaicela

Umowa jeszcze nie jest podpisana. Na razie Komisja Europejska zakomunikowała (12 stycznia) zawarciu wstępnego porozumienia. Gdy zostanie sfinalizowana, to produkt leczniczy autorstwa firmy VALNEVA z czasem będzie dostępny w Unii. Będzie jedną z ośmiu szczepionek przygotowanych już, albo jeszcze w tym roku, przez producentów amerykańskich i europejskich.

Gdy się Komisja Europejska (występuje w imieniu państw członkowskich w roli negocjatora z producentami szczepionek, żeby było szybciej i taniej) dogada z Valknevą, to ta biotechnologiczna firma dostarczy, po zatwierdzeniu do użytkowania przez Europejską Agencję Medyczną, 30 mln dawek plus drugie tyle w opcji zamówienia dodatkowego. Dotychczas KE zawarła umowy z następującymi producentami jak: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer/BioNTec, CureVac oraz Moderna. Zakończono także wstępne negocjacje z firmą Novavax. KE podkreśla w komunikacie prasowym, że „ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione”. Tak było ze szczepionkami firm Pfizer/BioNTech i Moderna. To na razie jedyne dostępne w Unii szczepionki. Kolejną, wszystko na to wskazuje, będzie produkt brytyjsko-szwedzkiego konsorcjum AstraZeneca przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.

prof. Andrzej Matyja: Lekarze powinni decydować o kolejności szczepień [Super Raport]

Czy Unia potrzebuje aż tyle rodzajów szczepionki przeciw tej samej chorobie? Wyjaśnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: - Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego zestawu szczepionek, aby pomóc chronić ludzi w Europie i poza nią. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva stanowi uzupełnienie zestawu szczepionek i świadczy o zaangażowaniu Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania problemu pandemii…

A co będzie, gdy okaże się, że szczepionek jest w nadmiarze? Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich. - Wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły już szczepienia i zaczną otrzymywać coraz większą liczbę dawek, aby zaspokoić wszystkie potrzeby w tym roku – obiecuje Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Szczepionka Valnevy jest w fazie testów. Zawiera inaktywowanego wirusa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.

Najnowsze
Najnowsze artykuły