Będzie czym SZCZEPIĆ. Osiem różnych szczepionek dla państw unijnych

Umowa jeszcze nie jest podpisana. Na razie Komisja Europejska zakomunikowała (12 stycznia) zawarciu wstępnego porozumienia. Gdy zostanie sfinalizowana, to produkt leczniczy autorstwa firmy VALNEVA z czasem będzie dostępny w Unii. Będzie jedną z ośmiu szczepionek przygotowanych już, albo jeszcze w tym roku, przez producentów amerykańskich i europejskich.
Gdy się Komisja Europejska (występuje w imieniu państw członkowskich w roli negocjatora z producentami szczepionek, żeby było szybciej i taniej) dogada z Valknevą, to ta biotechnologiczna firma dostarczy, po zatwierdzeniu do użytkowania przez Europejską Agencję Medyczną, 30 mln dawek plus drugie tyle w opcji zamówienia dodatkowego. Dotychczas KE zawarła umowy z następującymi producentami jak: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, Pfizer/BioNTec, CureVac oraz Moderna. Zakończono także wstępne negocjacje z firmą Novavax. KE podkreśla w komunikacie prasowym, że „ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie dobrze przygotowana do szczepień, gdy tylko bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek zostaną dowiedzione”. Tak było ze szczepionkami firm Pfizer/BioNTech i Moderna. To na razie jedyne dostępne w Unii szczepionki. Kolejną, wszystko na to wskazuje, będzie produkt brytyjsko-szwedzkiego konsorcjum AstraZeneca przygotowany we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.
Czy Unia potrzebuje aż tyle rodzajów szczepionki przeciw tej samej chorobie? Wyjaśnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: - Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego zestawu szczepionek, aby pomóc chronić ludzi w Europie i poza nią. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva stanowi uzupełnienie zestawu szczepionek i świadczy o zaangażowaniu Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania problemu pandemii…
A co będzie, gdy okaże się, że szczepionek jest w nadmiarze? Państwa członkowskie mogą postanowić, że przekażą szczepionkę w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują ją do innych krajów europejskich. - Wszystkie państwa członkowskie rozpoczęły już szczepienia i zaczną otrzymywać coraz większą liczbę dawek, aby zaspokoić wszystkie potrzeby w tym roku – obiecuje Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Szczepionka Valnevy jest w fazie testów. Zawiera inaktywowanego wirusa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie.