kranówka spełnia normy

i

Autor: Paweł Jakubowski

Piję wodę z kranu

Czy picie wody z kranu jest bezpiecznie?

2022-08-17 16:31

Woda wodociągowa jest bezpieczna,jest badana, kontrolowana i często dodatkowo uzdatniania przez filtrowanie. Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. Woda z kranu w Londynie, Paryżu i Warszawie spełnia te same wymagania! Oto cała prawda o kranówce.

Czym zatem wytłumaczyć niechęć Polaków do wody z kranu, brak zaufania do jej jakości i lęk, że woda kranowa, w przeciwieństwie do butelkowej, nie jest bezpieczna do picia i może zagrażać zdrowiu? Być może te przekonania biorą się z zaszłości historycznej – przypuszcza profesor Prof. Marek Biziuk - Katedra Chemii Analitycznej, Wydział Chemiczny Politechniki Gdański.− Jeszcze 20 lat temu woda w kranach była niezdatna do picia, zanieczyszczona, przede wszystkim chlorem i związkami chlorowcoorganicznymi. Nawet biorąc prysznic, odczuwało się dyskomfort zapachowy, a sama woda i zrobiona z niej herbata lub kawa były niesmaczne. Aktualnie, na szczęście, mamy to już za sobą. Woda z kranu jest uzdatniana głównie przez ozonowanie w połączeniu z filtrami węglowymi, co zapewnia wystarczające oczyszczenie ze związków organicznych i usunięcie chorobotwórczych bakterii, a jednocześnie pozostawia w wodzie pożyteczne makro i mikroelementy.

Na co należy zatem zwrócić uwagę i jak upewnić się, że woda dostarczana do naszego domu jest bezpieczna?

− Pewnym zagrożeniem jest jakość rur doprowadzających wodę do konsumenta. Jeśli są to niewłaściwe zastosowane rury podatne na korozję, w wodzie mogą pojawić się związki żelaza, które samo w sobie jest pożyteczne, ale obniża walory smakowe i wizualne. W prawidłowo skonstruowanych przyłączach wodociągowych takie zjawisko nie występuje − wyjaśnia profesor Biziuk. Dodaje, że woda z kranu jest starannie oczyszczana, a jej jakość jest kontrolowana, możemy więc bez obaw pić ją bezpośrednio z wodociągów. − Przed wypiciem zalecałbym jednak spuszczenie pierwszej partii wody, która zbyt długo zatrzymana była w rurach. Zapewniam, że woda z kranu w Polsce jest bezpieczna i można ją pić bez ryzyka.

Twarda woda

− Twarda woda zawiera duże ilości soli wapnia i magnezu, głównie wodorowęglanów, a osad, widoczny szczególnie przy gotowaniu wody, to wytrącające się, nierozpuszczalne w wodzie węglany wapnia i magnezu. Wapń i magnez są makroelementami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, często je suplementujemy, a więc nie powinniśmy się obawiać ich obecności w wodzie i nie powinno nas to zniechęcać do jej picia – wyjaśnia. Przed wypiciem wody kranowej nie ma potrzeby jej filtrować ani przegotowywać, a bywa to wręcz działanie niewskazane. − Woda z kranu zawiera całą gamę potrzebnych dla naszego organizmu mikroelementów i makroelementów i nie powinniśmy ich usuwać – mówi Biziuk. − Ostrzegam przed stosowaniem filtrów z odwrotną osmozą, które usuwają z wody wszystkie potrzebne składniki. Ostrzegam też przed nieumiejętnym i zbyt długim stosowaniem filtrów węglowych. Zgromadzona w nich materia organiczna jest świetną pożywką dla nicieni i bakterii. Woda w sieci wodociągowej jest wystarczająco oczyszczana w stacjach uzdatniania, nie ma potrzeby jej filtrowania i przegotowywania przed spożyciem. Jeśli nie filtrujemy wody, dla bezpieczeństwa sięgamy po butelkowaną, przekonani, że jej skład i jakość znacząco odbiegają od właściwości bieżącej wody z kranu. Czym woda mineralna różni się od kranowej w ocenie profesora Biziuka, który od lat analizuje skład chemiczny wody? − Często niczym, a nawet może być gorszej jakości. Wiele do życzenia pozostawia kontrola jakości wód butelkowanych – informuje. − Woda butelkowana powinna być wypijana jak najszybciej, najlepiej w ciągu jednego dnia od otwarcia. Z materiału, z którego wykonywane są butelki plastikowe, mogą być wymywane niebezpieczne związki, np. ftalany, które uznawane są za związki endokrynne, czyli zakłócające równowagę hormonalną organizmu. Żadna woda nie powinna pozostawać zbyt długo w kontakcie z powietrzem, w którym znajdują się bakterie, zarodniki, roztocza itp. substancje.

Jeśli mieszkasz w dużym lub średnim mieście

Twoja woda jest z pewnością bardzo często kontrolowana. Jest badana zarówno przed wpuszczeniem, jak i podczas transportu siecią wodociągową. Jedynym i za razem najkrótszym odcinkiem, na którym za wodę nie odpowiada jej producent, jest instalacja wodociągowa w budynku. Za jej stan odpowiada zarządca.

Jeśli mieszkasz na wsi lub w małym mieście

 I nie masz zaufania do swojej wody, możesz zadzwonić i zapytać o jej jakość w zaopatrującym cię zakładzie wodociągowym, lokalnej stacji sanepidu albo zlecić dodatkowe badanie we własnym zakresie.

Jeśli masz wodę z własnej studni

Za jej jakość i badanie odpowiadasz sam.

Piję wodę z kranu to społeczna inicjatywa. Zrodziła się z pytania o to dlaczego w kraju, w którym prawie każdy ma bezpośredni dostęp do wysokiej jakości wody w domu, wciąż kupuje się wodę butelkowaną, co jest nieekologiczne, nieekonomiczne i niepraktyczne.

Picie wody kranowej nie jest przyczyną powstawania kamieni nerkowych i żółciowych.

Picie wody bogatej w minerały jest korzystne dla naszego zdrowia dr n. Med. Łukasz Balwicki wyjaśnia, że kamienie żółciowe i kamienie nerkowe pomimo zbliżonej nazwy różnią się znacznie, również pod względem procesów, w których powstają. Kamienie żółciowe powstają, gdy w organizmie  człowieka zachwiana jest równowaga pomiędzy wydzielaniem kwasów żółciowych a poziomem cholesterolu. Wówczas następuje wytrącanie się soli żółci, najczęściej nierozpuszczalnego cholesterolu i powstawanie kamieni. Zatem spożywanie wody z kranu nie ma żadnego związku z powstawaniem kamieni żółciowych. W przypadku kamieni nerkowych proces ich powstawania przebiega nieco inaczej. W ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost zachorowań na kamicę, z czego znaczną część stanowią zachorowania mężczyzn w wieku 50-70 lat. Zwiększoną częstość kamicy dróg moczowych odnotowuje się głównie w krajach wysoko rozwiniętych, co wiąże się z dużym spożyciem białka, rafinowanych węglowodanów, tłuszczów, soli kuchennej, a coraz mniejszą konsumpcją błonnika. Kamienie nerkowepowstają w momencie, gdy w organizmie zachwiana jest równowaga w produkcji moczu. Powstawaniu kamieni nerkowych sprzyja przede wszystkim dieta bogata w białka pochodzenia zwierzęcego ( m.in. mięso , jaja, mleko, ryby, sery , wędliny) i zbyt małe spożycie płynów.Zatem spożywanie twardej wody, także z kranu i pochodzących z niej minerałów, głównie wapnia i magnezu, nie jest przyczyną powstawania kamieni nerkowych. Co więcej w leczeniu kamicy nerkowej zaleca się właśnie m.in. spożywanie dużych ilości wody bogatej w minerały, czyli wody twardej.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki