Molestowanie seksualne: Kiedy szef cię molestuje? Wielki PORADNIK

2015-03-13 8:58

Na molestowanie seksualne mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy. Mogą to być m.in. sprośne aluzje, gesty o podłożu seksualnym, tj. dotykanie, głaskanie, przytulanie czy przesyłanie drogą elektroniczną nieprzyzwoitych treści, dostarczanie liścików, rysunków, a także wymuszanie seksu pod np. groźbą czy sugestią utraty pracy.

Wystarczą gesty o podłożu seksualnym

Zgodnie z definicją przyjętą przez Państwową Inspekcję Pracy molestowanie seksualne to każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika. Jego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, a w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej czy poniżającej atmosfery.

Rób notatki, zbieraj dowody

Sprawcom molestowania zależy, byśmy czuli się zaszczuci i osamotnieni, przez co jesteśmy łatwiejszymi ofiarami. Co więc robić:

Zwróć uwagę i jasno daj do zrozumienia, że nie życzysz sobie określonych zachowań.

Poinformuj o nieodpowiadających tobie zachowaniach innych. Zwróć uwagę współpracowników. Razem łatwiej działać. W przypadku sporu prawnego będą mogli być świadkami.

Poproś o pomoc przełożonych osoby molestującej lub poinformuj o tym pracowników działu personalnego. Warto złożyć skargę na piśmie i otrzymać potwierdzenie jej wpłynięcia

Rób notatki. Należy opisywać miejsca, daty i okoliczności, w których doszło do molestowania, ewentualnych świadków i ich reakcje. Takie dokumenty mogą się przydać w przypadku walki o odszkodowanie. Przyda się też zaświadczenie od lekarza, jeśli sytuacja w pracy przekłada się na twoje zdrowie i samopoczucie.

Szukaj pomocy, alarmuj sąd

W przypadku molestowania seksualnego niezbędne są reakcje ze strony ofiar. Należy wyraźnie sprzeciwiać się takim zachowaniom i nie dać się zastraszyć.

Szukaj pomocy na zewnątrz. O molestowaniu możesz poinformować związki zawodowe, organizacje antymobbingowe czy Państwową Inspekcję Pracy.

Idź do sądu. Ofiara molestowania seksualnego może się domagać od pracodawcy odszkodowania lub złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Sprawcy molestowania może grozić nawet do 8 lat więzienia.

Naślij kontrolę na szefa

Złożenie skargi (osobiście, drogą e-mailową, pocztą) przez molestowanego pracownika prowadzi do kontroli u pracodawcy. Jeżeli jej ustalenia potwierdzą zarzuty pracownika, inspektor pracy może wnioskować o usunięcie stwierdzonych naruszeń, a także o wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób winnych. Co ważne, inspektor pracy nie orzeka wystąpienia molestowania z racji ograniczeń ustawowych. Leży to wyłącznie w gestii sądu.

Pomoc od Pańtwowej Inpekcji Pracy

Bezpłatna porada prawna. Pracownicy PIP w trakcie dyżurów osobistych i telefonicznych udzielają porad prawnych z zakresu równego traktowania w zatrudnieniu, wyjaśniają, czym jest molestowanie seksualne, jakie środki prawne w przypadku jego zaistnienia może podjąć poszkodowany pracownik.

Pomoc w sporządzeniu pozwu do sądu pracy. Inspektor pracy może występować w procesie w charakterze pełnomocnika pracownika, może również stanowić źródło dowodowe i być przesłuchany w charakterze świadka.

Zobacz: Oświadczenie Kamila Durczoka w sprawie wyników prac komisji TVN

Zapisz się: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki