stres

i

Autor: Getty Images

Czym jest syndrom niedzielnego popołudnia i jak sobie z nim radzić?

2022-04-28 14:23

Syndrom niedzielnego popołudnia funkcjonuje pod różnymi nazwami, takimi jak: niedzielna nerwica, sunday night blues, monday blues, syndrom poniedziałku. To zjawisko związane z końcem weekendu i perspektywą powrotu do zawodowych obowiązków w poniedziałek. Dowiedz się, co robić, aby w pełni cieszyć się weekendem!

Jeśli Twój błogi, niedzielny poranek zamienia się w nieco niespokojne niedzielne popołudnie, a następnie w pełny, zestresowany niedzielny wieczór, to znaczy, że dopadają Cię  „Niedzielne strachy”, które mogą świadczyć o znacznie większym problemie. Stres towarzyszący myślom o poniedziałkowym poranku może dawać różnego rodzaju objawy, takie jak:

uczucie strachu, niepewności, utrata poczucia bezpieczeństwa;wahania nastroju;przyspieszone tętno;zaburzenia trawienia;nadmierny apetyt lub jego brak;problemy z pamięcią i koncentracją;bezsenność.

,,Niedzielna nerwica”

może być spowodowana:

nieumiejętnością rozdzielenia czasu pracy i czasu wolnego. Trudno zrelaksować się, jeśli w sobotę odbieramy służbowy telefon, a w niedzielę przeglądamy skrzynkę mailową.niewystarczającą ilością czasu wolnego. Brak urlopu i powtarzające się nadgodziny to źródło zmęczenia - zarówno psychicznego, intelektualnego, jak i fizycznego.nierealnymi oczekiwaniami, natłokiem zadań - wyzwania są stymulujące, ale tylko wtedy, gdy zostały one dopasowane do możliwości pracownika.złą atmosferą w miejscu pracy, dyrektywnym stylem zarządzania, konfliktami - to, jak się czujemy w zespole, ma ogromny wpływ na motywację do pracy.ogólnym niezadowoleniem z pracy, poczuciem znalezienia się w niewłaściwym miejscu, niedopasowaniem do zakresu obowiązków lub kultury firmy. W takiej sytuacji problem jest głębszy i najczęściej wykracza poza uczucie niedzielnego niepokoju. Jeśli praca nie daje satysfakcji, warto sięgnąć po pomoc doradcy zawodowego lub psychologa. Być może remedium na lęki będzie zmiana stanowiska, działu lub firmy bądź przepracowanie problemów, które nie pozwalają nam cieszyć się pracą (niskie poczucie własnej wartości, brak kompetencji miękkich).

Plan na poniedziałek

O poniedziałku warto pomyśleć… już w piątek. Na koniec pracy zaplanuj pierwszy dzień nowego tygodnia: rozpisz zadania i nadaj im priorytety. Jeśli nie uda Ci się zamknąć piątkowych zobowiązań, zapisz, co masz do zrobienia w poniedziałek i taką ,,przypominajkę” zostaw na biurku. Dzięki temu uwolnisz głowę od myślenia o niedokończonych zadaniach, a jednocześnie zyskasz gwarancję, że nie zapomnisz o żadnym zobowiązaniu.

Miły początek tygodniaDobrze jest poniedziałek rozpocząć od czynności, która sprawia Ci przyjemność. Lubisz pracę kreatywną? Poświęć na nią dwie pierwsze godziny nowego tygodnia. Cenisz ludzi, z którymi pracujesz? Po przyjściu do biura w poniedziałek wypij kawę z kolegą, zanim zaczniesz realizować zadania.

Świadomość VUCAPlany dają poczucie bezpieczeństwa, jednak obecne realia pracy coraz częściej wymagają od nas szybkich zmian i modyfikowania wcześniejszych ustaleń. Warto pamiętać, że żyjemy w świecie VUCA - pełnym zmienności (volatility), niepewności (uncertainty), złożoności (complexity) i niejednoznaczności (ambiguity). Taka świadomość sprawia, że przestajemy winić się za sytuacje, w których musieliśmy zmienić plany o 180 stopni, pozwala też spojrzeć na pracę długodystansowo, jak na maraton, a nie sprint, w którym liczy się wynik z danego dnia.

Szczególna troska o… senBrak snu powoduje problemy z efektywnością: kiedy jesteśmy zmęczeni, trudno się skoncentować i zmotywować do pracy. To sprawia, że zadania wykonujemy wolniej, a ich ilość narasta. Prawidłowa higiena snu pomoże nam w ciągu tygodnia uporać się z większością zadań, co sprawi, że kolejny tydzień zaczniemy ,,z czystym kontem”, bez natłoku zadań do dokończenia.

Weekendowy detoks cyfrowyTrudno o work-life balance, kiedy atakują nas maile, powiadomienia, wiadomości sms, a ekran miga, przypominając o nieodebranych połączeniach. Aby efektywnie odpocząć w weekend, warto postawić na detoks cyfrowy: całkowicie zrezygnować z używania służbowego laptopa i telefonu, a jeśli to niemożliwe (bo np. laptop służy nam również prywatnie) - przynajmniej wyłączyć powiadomienia związane z pracą.

Regularny ruchJuż jednorazowy trening powoduje poprawę nastroju i samopoczucia, jednak aby trwale zredukować napięcie, potrzebna jest aktywność powtarzana kilka razy w tygodniu, trwająca co najmniej 20-40 minut. Objawy stresowe skutecznie pomagają łagodzić ćwiczenia aerobowe o dość wysokiej intensywności - podczas takiego wysiłku pojawia się wyrzut zbawiennych dla naszego organizmu endorfin. W redukcji napięcia skuteczne jest także bieganie, pływanie, joga, nordic walking, sporty walki czy taniec.

Wysiłek fizyczny jest prostym narzędziem łagodzącym stres psychiczny. Ćwiczenia ruchowe osłabiają reakcję stresową organizmu i poprawiają nastrój. Regularny wysiłek fizyczny przeciwdziała efektom nagłego oraz przewlekłego stresu, zapewnia lepszą tolerancję obciążeń stresowych i wpływa korzystnie na redukcję ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych czy metabolicznych.

Express Biedrzyckiej - Zygmunt Łukaszczyk: Bezpieczeństwo gazowe jest dla Polaków zapewnione

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki