Dieta Dukana sposobem na nadwagę

2015-01-05 13:30

Dieta Dukana pozwoli ci zrzucić zbędne kilogramy w krótkim czasie. Dzięki diecie Dukana pozbędziesz się też cellulitu! Poznaj zasady diety Dukana, która jest jedną z najpopularniejszych diet ostatnich lat.

Nie musisz liczyć kalorii, a mimo to chudniesz

Łatwa w stosowaniu, daje zadowalające efekty, opiera się na naturalnych produktach oraz pozwala na zawsze nabrać dobre nawyki żywieniowe - taka własnie jest dieta Dukana. Polega ona na spożywaniu dużej ilości białka, które jest najtrudniejszym do spalenia składnikiem odżywczym. Dzięki temu nasz organizm musi się bardziej napracować, co powoduje redukcję ilości tłuszczów.

Dieta składa się z czterech etapów: fazy ataku, fazy naprzemiennej, fazy stabilizacji wagi oraz fazy ostatecznej stablilizacji. Konieczne jest przestrzeganie kilku rygorystycznych zasad - dieta Dukana to zmiana sposobu odżywiania na całe życie! Gwarantuje zaś utratę nie tylko wagi, ale i cellulitu. W pierwszej fazie możemy stracić nawet 5 kilogramów! Dieta zawiera urozmaicony jadłospis (opracowany m. in. przez szefa kuchni paryskiej restauracji), który sprawia, że nie należy ona do monotonnych. Mimo wielu wyrzeczeń, nadal możemy jeść smacznie i do syta.

Zobacz też: DRAMAT Olafa Lubaszenki. Aktor NIE MOŻE schudnąć! Dopadł go efekt jo-jo

Co można jeść w diecie Dukana?

W pierwszej fazie dozwolone są m. in: chude mięsa (wołowina, cielęcina, konina), ryby i owoce morza, chude szynki, jaja oraz nabiał. Wskazane są ziołowe herbaty, wody mineralne, a nawet napoje typu light. Jest to najtrudniejsza, a zarazem najkrótsza faza całej diety. W dodatku wymagane jest spożycie dwóch łyżek stołowych otrębów dziennie, aby dostarczyć cenny błonnik.

Dopiero w drugiej fazie dołączamy do jadłospisu warzywa. Są one dodatkiem do dozwolonych w pierwszej fazie białek. Nasza waga nie będzie już gwałtownie spadać, lecz jest to konieczne dla utrzymania zdrowia. Dozwolone są wszelkie rodzaje sałat, bakłażan, brokuły, cukinia, cykoria, kalafior, pomidor, włoszczyzna, soja, szpinak oraz wiele innych. Niestety obowiązuje zakaz spożywania warzyw strączkowych, ryżu, ziemniaków, awokado oraz kukurydzy. Zaleca się spożywanie zimnych posiłków, aby zużyć więcej energii przy ich trawieniu. Etap ten trwa aż do uzyskania zadowalającej nas wagi.

W fazie stabilizacji bardzo ważny jest okres trwania. Na każdy utracony kilogram musimy przeznaczyć 10 dni. Jadłospis podlega na urozmaiceniu, lecz wciąż zakazane są: banany, czereśnie, owoce suszone, orzechy, pistacje. Można zjeść dwa razy w tygodniu produkty zawierające skrobię (makarony, kasza, warzywa strączkowe). Powracają również pełnoziarnisty chleb oraz twardy ser krowi. Raz w tygodniu wymagany jest tzw. dzień proteinowy. Gwarantuje on równowagę oraz chroni przed efektem jo-jo. Podczas fazy trzeciej trzeba być bardzo ostrożnym - łatwo zacząć podjadać i robić sobie coraz częstsze odstępstwa od diety, co powoduje gwałtowny wzrost wagi!

W czwartym etapie następuje powrót do wolności - można jeść wszystko, lecz w rozsądnych ilościach. Należy jedynie zachować dzień proteinowy oraz pamiętać o zasadach zdrowego odżywiania.

Dieta wyniszczająca nerki

Główną wadą sposobu dr Dukana na utratę zbędnych kilogramów jest obciążanie naszego organizmu, zwłaszcza nerek. Dieta powoduje zakwaszenie, dlatego ważne jest spożywanie 2 - 3 litrów płynów, które pozwolą na sprawne filtrowanie nerek. Nie jest to dieta dla osób z przewlekłymi chorobami układu moczowego. Niewskazana jest również dla osób z wysokim poziomem cholesterolu, gdyż jej ważnym elementem są jajka. Ubogość w błonnik powoduje zaś wystąpienie zaparć.

Mimo swojej szkodliwości, dieta Dukana ma wielu zwolenników. Stosowały ją Kasia Wilk, Dorota Zawadzka czy sama... Jennifer Lopez!

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki