Dla przyrody i dla portfela

2013-09-17 2:00

Woda - jej dostępność, jakość i zasoby, to jeden z kluczowych tematów dyskusji dotyczących przyszłości naszej planety. Konieczność jej oszczędzania jest oczywista i to nie tylko ze względu na rachunki, jakie każdy z nas musi płacić za jej dostarczanie. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niewielka zmiana codziennych nawyków oraz wymiana urządzeń w kuchni i łazience na bardziej oszczędne pozwalają w znaczny sposób ograniczyć pobór wody w gospodarstwie domowym.

Przeciętne zużycie wody przez każdego z nas wynosi około 100 litrów na dobę i pod tym względem nie odbiegamy od średniej europejskiej. Jeszcze kilka lat temu pobór ten był znacznie wyższy i przekraczał 140 litrów.

Konieczne oszczędzanie

Zmniejszenie zużycia wody jest możliwe dzięki stosowaniu wodooszczędnych urządzeń - na przykład nowoczesnych pralek i zmywarek - i montażowi perlatorów na kranach, dwuzakresowych spłuczek, baterii bezdotykowych itp. Dalsze oszczędności zapewni zmiana naszych codziennych przyzwyczajeń, ale wciąż bez ponoszenia wyrzeczeń. Gdzie zatem szukać oszczędności? Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami, ale pomocna może okazać się statystyka pokazująca dzienne zużycie wody przez przeciętnego Polaka. Do celów higienicznych zużywamy 36%. wody, do spłukiwania toalety - 30%., do prania - 15%., a do mycia naczyń - 10%. Zestawienie zamyka sprzątanie - 6%. oraz gotowanie i picie, na które przeznaczamy zaledwie 3%. użytkowanej wody!

Zużycie i inwestycje

Jako społeczeństwo zużywamy dziś blisko 50% . więcej wody niż 25 lat temu. Ograniczone zasoby i ich nierównomierny rozkład, zarówno w czasie, jak i w przestrzeni, to podstawowe, ale nie jedyne czynniki kształtujące cenę wody. Z naszych rachunków są jeszcze dokonywane inwestycje i modernizacje sieci wodno-kanalizacyjnej, oczyszczanie ścieków, a także remonty. Obecnie średnia cena za wodę i ścieki wynosi około 10 zł/m3, co przy cenach, jakie muszą płacić mieszkańcy na przykład Niemiec (około 25 zł/m3), jest stawką stosunkowo niską. W zależności od lokalizacji odbiorcy płacą różną stawkę, przy czym waha się ona w granicach od niecałych 6 do niemal 50 zł!

Będą podwyżki cen

W najbliższych latach czeka nas znaczna podwyżka cen, co związane jest między innymi z wymogami Unii Europejskiej - do 2015 roku w Polsce mają zostać wybudowane lub zmodernizowane 1734 oczyszczalnie, powstanie też 37 tysięcy kilometrów sieci kanalizacyjnych. Nakłady inwestycyjne szacowane są na 42 miliardów zł i, podobnie jak ewentualne kary za niedotrzymanie terminu, w znacznym stopniu zostaną sfinansowane właśnie z podwyżek cen.

Uwaga!

Zapraszamy na wspaniałą wyprawę tropem wody cenniejszej od złota!

ODWIEDŹ STRONĘ: www.cenniejszaodzlota.pl, zagraj na niej i policz oszczędności!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki