Nowalijki - jak wybierać i przechowywać młode warzywa

i

Autor: Shutterstock

Dlaczego warto jeść nowalijki? Tego o nich nie wiedziałeś.

2022-04-14 9:15

Wraz z pierwszymi, wiosennymi promieniami słońca pojawiają się w sklepach i na bazarach nowalijki, które kuszą nas swoim zapachem i kolorem. Rzodkiewka, sałata, pomidorek, szczypiorek czy ogórki stanowią miłą odmianę dla zimowych kiszonek. Nowalijki pomagają zredukować zmęczenie i ociężałość, często towarzyszącą zimą.

Nowalijki to młode warzywa, dostępne wczesną wiosną, na samym początku sezonu. Są świetnym uzupełnieniem diety w lekkostrawne produkty. Dostarczają wielu cennych składników odżywczych, a jak wiadomo po zimie mamy zdecydowanie większą ochotę na warzywa prosto z ogródka. Od marca sprzedaje się produkty krajowe uprawiane pod osłonami i w szklarniach, zaś nowalijki z pola trafiają w nasze ręce na przełomie maja i czerwca.

Rzodkiewka

Nazywana jest królową nowalijek i chyba najbardziej kojarzy się z wiosną. Zawiera indole oraz aktywne antyutleniacze, które powstrzymują szkodliwe działanie wolnych rodników. Ostry smak nadają jej związki siarkowe i olejki eteryczne. Chrupiąca rzodkiew zawiera dosyć dużo białka, cukrów i soli mineralnych. Warzywo to jest idealnym dodatkiem do kanapek, sałatek i serków wiejskich.

Natka pietruszki

Niezwykle cennym warzywem jest nać pietruszki, która zawiera bardzo duże ilości witaminy C. Odmiana Gigante di Italia może dorastać do 50 cm wysokości. Kiełkowanie trwa 5 tygodni, a okres od momentu wysiania do pierwszego zbioru wynosi 8 tygodni. Jedną roślinę można ścinać trzykrotnie, co 2-3 tygodnie w zależności od pogody. Najczęściej stosujemy natkę

Protest pod ambasadą Rosji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki