Dom deweloperzy wnętrza: Krok po kroku do własnego M

2014-08-28 4:00

Jeśli zdecydujesz się na zakup nieruchomości na tzw. rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od tego, który ją zbudował, to przy odpowiedniej staranności powinieneś sam dać sobie radę. W praktyce najczęściej kupować będziesz mieszkanie od dewelopera.

1. Sprawdź dewelopera

Czy jest wiarygodny finansowo, jaką ma opinię. Zanim staniesz się właścicielem domu lub mieszkania, będziesz mu musiał wpłacić część należności. Od kwietnia roku 2012 obowiązuje ustawa deweloperska (Dz.U. z 2011 r. nr 232, poz. 1377), która chroni przede wszystkim przed bankructwem firmy deweloperskiej.

2. Obejrzyj projekt

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania finansowe, obejrzyj dokładnie projekt. Kształt i wyposażenie twojego przyszłego domu nie muszą być tożsame z wizją z folderu reklamowego.

3. Idź do urzędu gminy

W urzędzie gminnym powinieneś zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP), ale także ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania (SuiKZP). Dopiero te dwa dokumenty upewnią cię, że za oknem nie zbudują drogi szybkiego ruchu, węzła kanalizacyjnego zbierającego ścieki z całej okolicy albo 6-piętrowego bloku. Urzędnicy są zobowiązani do przedstawienia planów i ich planowanych modyfikacji.

4. Podpisz umowę przedwstępną

Teraz już możesz wrócić do dewelopera, umówić się co do wpłaty na jego rachunek części pieniędzy i podpisania (koniecznie w formie aktu notarialnego) umowy przedwstępnej. Warto też poprosić dewelopera o podpisany przez niego prospekt informacyjny. Będzie w banku dodatkową weryfikacją twojej zdolności kredytowej.

Dopiero po uzyskaniu od banku promesy kredytu na pokrycie pozostałych kosztów nieruchomości możesz wrócić do dewelopera i podpisać z nim umowę przedwstępną. Ostateczną umowę kupna podpiszesz dopiero po zakończeniu budowy i przeniesieniu praw własności. Warto przy tym umówić się z notariuszem, by za obie umowy zgodził się przyjąć jedną taksę.

Zobacz: Dom deweloperzy wnętrza. Dom nad morzem

Sprzedający nieruchomość powinien pokazać ci:

* projekt architektoniczno-budowlany domu (przyłącza, plany instalacji gazowej, elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej), najlepiej wraz z dziennikiem budowy,

* pozwolenie na budowę (dobrze mieć pewność, że budynek powstał zgodnie z prawem).

Warto też sprawdzić uregulowanie podatków, opłat za gaz, prąd i odbiór ścieków.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki