Domowe SPA pupila– sierść, uszy, zęby, pazurki

i

Autor: Shutterstock

Domowe SPA – sierść, uszy, zęby, pazurki

2015-10-15 2:00

Nasz pupil zasługuje na to co najlepsze. Aby dobrze się prezentował i zawsze cieszył zdrowiem, powinniśmy dużo serca i uwagi poświęcić jego atrybutom. Sierść, pazury i zęby naszego kota czy psa będą świetnie wyglądały już po kilku zabiegach pielęgnacyjnych.  

Naszym psem czy kotem oczywiście mogą zająć się fachowcy w zwierzęcym salonie piękności. Ale z wieloma zabiegami pielęgnacyjnymi z pewnością poradzimy sobie sami. Obecnie na rynku znajdziemy bogaty wybór preparatów wpływających na stan sierści, zębów czy pazurów zwierząt domowych. Podstawą powinna być regularna ochrona przeciwko pasożytom zewnętrznym oraz pasożytom wewnętrznym, które mogą pośrednio lub bezpośrednio wpływać na stan skóry i sierści. Ale nie zapominajmy też o upiększaniu i rozpieszczaniu. Domowe zabiegi pielęgnacyjne pozwolą nam oszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a naszemu pupilowi – stresu. Z pewnością podda im się łatwiej, jeśli będą wykonywane przez osoby, które zna i którym ufa.

Koci puszek i psie futro

Sierść i włosy naszego kota, tak samo jak nasze, składają się głównie z keratyny. To białko budulcowe. Musimy pamiętać, że do pięknej, zdrowej sierści kota konieczna jest nie tylko pielęgnacja, ale też dobra dieta. Matowy włos u naszego kota świadczy o jego wygłodzeniu, silnym stresie bądź chorobie. Kocie futerko składa się z dwóch rodzajów włosa: podszerstka, krótkiego „puszku" oraz włosa okrywowego. Oprócz podszerstka i włosów okrywowych koty mają jeszcze szereg włosów czuciowych – wibrysów. Pełnią one bardzo ważną rolę przy obiorze bodźców z otoczenia. Ułatwiają też naszemu udomowionemu drapieżcy kotu sprawne poruszanie się po zmroku. Prawidłowa pielęgnacja kociej sierści jest więc niezwykle ważna. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, jaki powinniśmy fundować naszemu kotu, jest wyczesywanie. Służy do tego szeroka gama szczotek i grzebieni dla kotów. Psy są nieco mniej wymagające, ale te niewielkich ras też potrzebują delikatności i regularnych wizyt u fryzjera.

Dbasz o zbilansowaną i pełnowartościową dietę swojego pupila? Odwiedź stronę www.dolina-noteci.pl

Pupile krótkowłose lepiej czesać przyporami o krótkim włosiu. Dla ras, które maja gęste, długie i skłonne do plątania czy kołtunienia futro lepsze będą metalowe zgrzebła. Zapobieganie tworzeniu się splątań, które później bardzo trudno rozplątać i najczęściej trzeba je wyciąć. W rozczesywaniu możemy sobie pomóc też używając specjalnych preparatów wygładzających futro. Niektóre z nich działają jak „suchy szampon" – pomagają odświeżyć i oczyścić sierść.

Naszych domowych przyjaciół nie powinniśmy zbyt często kąpać. To dla nich niezdrowe i stresujące. Róbmy to więc tylko wtedy, gdy jego futro jest zabrudzone. Dbajmy o odpowiednie warunki nie wprowadzajmy nerwowej atmosfery. Łazienka powinna być ciepła, a po kąpieli pies lub kot dokładnie wytarty, ogrzany i – jeśli był wyjątkowo dzielny – nagrodzony.

Ostre jak sztylety

Zęby psów i kotów, podobnie jak nasze własne, wymagają regularnego czyszczenia. Szczotkowanie zębów pozwala na usunięcie kamienia oraz nadmiaru bakterii z powierzchni zębów i dziąseł. Jeśli trochę to zaniedbaliśmy, to koniecznie poprośmy lekarza weterynarii o taki zabieg dla naszego pupila. W codziennej pielęgnacji pomogą nam zakładane na palec szczoteczki i pasty dla zwierząt.

Również pazury naszego zwierza wymagają troski. Jeśli będą za długie to będzie on cierpiał, z czasem może mieć zwyrodnienie stawów, a na pewno będzie nas kaleczył i niszczył meble. To jak często będziemy je obcinać zależy przede wszystkim od tego, jak często nasz pupil ma szansę wybiegać się po twardym podłożu i je zetrzeć. Jeśli mamy w domu kanapowca, to na pewno jego pazury musimy oglądać i obcinać częściej. Dzięki specjalnym cążkom i gilotynkom pójdzie nam szybko i sprawnie.

Sprawdź najlepsze produkty do domowego SPA dla swojego pupila na stronie www.dolina-noteci.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki