Dom, deweloperzy, wnętrza. Doświetlamy poddasze

2016-03-31 4:00

W naszych domach strychy to miejsca skazane na zapomnienie. Zagracamy je i zaniedbujemy. A przecież można byłoby stworzyć tam klimatyczne wnętrza. Aby ucywilizować duże nieużywane powierzchnie, wystarczy czasem montaż okien doświetlających i niewielka przebudowa.

Tak charakterystyczne dla poddasza skosy potraktujmy jako atut tej przestrzeni. Nawet jeśli sięgają niemal podłogi, możemy je zabudować ściankami. Powstaną zakamarki, do których schowamy posegregowane rzadko używane przedmioty. To najlepsze sposób na zagospodarowanie nieregularnych wnęk i jednocześnie nadanie pomieszczeniu regularności.

Nie zabraknie światła

Konstrukcja dachu pozwala na wykonanie otworów okiennych pomiędzy belkami więźby. W nich montujemy okna połaciowe. Na rynku dostępna jest szeroka gama okien o różnych rozmiarach i parametrach technicznych. Różnią się także sposobem otwierania. Okna połaciowe wpuszczają mnóstwo światła i są dyskretnym elementem. Pasują zarówno do nowoczesnych trendów, jak też nie zakłócają tradycyjnego stylu architektury.

Klimatyczne lukarny

Jeśli oczekujemy, że sposób doświetlenia miałby nie tylko podkreślić rustykalny klimat wnętrz szykowanych na poddaszu, ale także tradycyjną bryłę całego domu, warto sięgnąć po inne rozwiązanie. Jest nim budowa lukarn. W skos wkomponowana zostaje pionowa ściana, którą wypełnia się oknem, łączy z połacią i zadasza. Szerokość ścianki, ich liczba i rytm, w jakim są ustawiane, są zależne od zapotrzebowania na światło wewnątrz, od stylu, w jakim wybudowano dom, oraz od technicznych wymogów. Powierzchnia okien może być duża, o ile nie zakłóci to kompozycji domu. Uważa się, że odpowiednie doświetlenie poddasza jest wtedy, gdy powierzchnia okien jest równa 1/6-1/8 metrażu podłogi.

Łuk wolego oka

Nie każde poddasze chcemy skąpać w słońcu. Jeśli przede wszystkim zależy nam na klimacie - doskonałym rozwiązaniem jest tzw. wole oko. Dostarcza do wnętrza niewielką ilość światła, ale swoją skomplikowaną budową stanowi urokliwy detal architektoniczny, zdobiący dach i cały budynek. Ma łukowy kształt i z zewnątrz nie wygląda jak odrębna konstrukcja, lecz wtapia się w powierzchnię dachu bez jej przerywania.

Technologie i montaż

Okna mogą być drewniane i plastikowe. Na rynku mamy gamę kształtów: od łuków, owali, trapezów, trójkątów po klasyczne prostokąty. Możemy wykorzystać okna dzielone lub szklić w jednej tafli. Okna ozdobić mogą szprosy. Stolarkę można zamówić w wielu przepięknych wybarwieniach. Montaż ze względu na trudność warto powierzyć dobrym fachowcom.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki