Dzień Kobiet: skąd się wzięło to święto? Jak obchodziliśmy Dzień Kobiet dawniej, a jak teraz?

2014-02-13 16:05

Każdego roku 8 marca oczekujemy kwiatów, upominków i życzeń od mężczyzn. Ale niewiele osób wie, skąd właściwie wziął się Dzień Kobiet i co upamiętnia data 8 marca. Poznaj historię Dnia Kobiet!

Formalnie Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku, ale święto płci pięknej obchodzono już w starożytnym Rzymie. Tam w pierwszym tygodniu marca obchodzono tzw. Matronalia – wtedy mężczyźni wręczali kobietom prezenty i spełniali ich zachcianki. W czasach współczesnych natomiast Dzień Kobiet jest świętem upamiętniającym walkę sufrażystek o prawa polityczne i ekonomiczne (czyli o prawa wyborcze i podwyżki). To właśnie 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku odbył się marsz 15 tysięcy pracownic zakładów odzieżowych, domagających się lepszych warunków pracy i bardziej sprawiedliwego traktowania kobiet w życiu społecznym. Marsz ten był inspracją do trzymiesięcznego strajku wielu kobiet zimą na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je pracodawcom. Strajk ten później nazwano „powstaniem 20 tysięcy”. W 1910 roku na konferencji Międzynarodówki w Kopenhadze ustanowiono formalnie Dzień Kobiet jako święto mające służyć krzewieniu praw płci pięknej. Warto wspomnieć, że w tej konferencji brało udział 100 kobiet z różnych państw, w tym trzy pierwsze na świecie kobiety, które zasiadły w parlamencie – był to fiński parlament.

Dzień Kobiet w PRL-u. W czasach PRL-u Dzień Kobiet obchodzono głównie i oficjalnie w zakładach pracy. Kobietom wręczano po przywiędniętym goździku lub tulipanie, czasem oprócz tego pracownice dostawały prezenty – najczęściej były to rajstopy w nieokreślonym kolorze i rozmiarze „uniwersalnym”. Zdarzało się też mydło lub ręczniki, co miało znaczenie w czasach, kiedy trudno było o podstawowe artykuły. Za upominek bardzo luksusowy z tej okazji uznawana była... kawa. Po wręczeniu upominków i poczęstunku w zakładzie pracy mężczyźni zwykle do końca dnia pili zdrowie kobiet, natomiast pracownice najczęściej szły do domu gotować obiad i zajmować się dziećmi – same, gdyż ich mężowie pili zdrowie kobiet w swoich zakładach pracy :).

Dzień Kobiet dzisiaj w Polsce. Dzisiaj w Polsce nie ma formalnych obchodów Dnia Kobiet, za to są nieformalne. Mężczyźni masowo kupują kobietom kwiaty i upominki, zapraszają partnerki na miły wieczór w restauracji bądź sami przygotowują kolację przy świecach. W zakładach pracy – zależnie od pracodawcy – zdarzają się poczęstunki, czasem też kobiety otrzymują drobne upominki. Na uczelniach studentki 8 marca nie są odpytywane na zajęciach, w szkołach uczennice mogą liczyć na spokój tego dnia, choć to raczej też zależy od woli nauczyciela czy wykładowcy, nie jest ogólnie przyjętą tradycją. Również w sklepach, zwłaszcza w drogeriach i perfumeriach, często z okazji Dnia Kobiet udziela się rabatu na kosmetyki. Coraz więcej kobiet decyduje się na spędzenie wieczoru 8 marca w gronie przyjaciółek w kawiarni lub knajpie. W większych miastach Polski organizowana jest Manifa, czyli demonstracja kobiet domagających się równego statusu kobiet i mężczyzn w społeczeństwie i w miejscach pracy. Niekoniecznie 8 marca – czasami Manifa jest przesuwana na weekend przypadający bezpośrednio po Dniu Kobiet, gdyż zapewnia to większą frekwencję.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE