Dzień Mamy 26 maja 2014. Skąd wzięło się święto wszystkich matek?

2014-04-29 19:38

Dzień Mamy obchodzimy 26 maja. Zobacz, jak obchody tego święta przebiegają w innych krajach! Poznaj także tradycję obchodzenia Dnia Matki!

Dzień Mamy obchodzimy tradycyjnie 26 maja. To wyjątkowe święto dla każdej mamy i jej kochających dzieci. Poznajmy zatem tradycję pochodzenia Dnia Mamy.

Skąd wzięła się tradycja Dnia Matki?

Święto pochodzi już ze starożytnej Grecji i Rzymu. Wtedy czczono Matki-Boginie, opiekujące się światem, zapewniające urodzaj i płodność. W Anglii święto matek nazywano "niedzielą u matki", było to jednak raczej święto religijne. Matkom składano wizytę w kościele. Był to też dzień wolny od pracy. w znanej nam formie święto wróciło do Anglii po  II wojnie światowej.

Zobacz: Dzień Mamy 2013: Sprawdź, jak brzmią życzenia dla mam w różnych językach

W USA O świętowanie dnia mam walczyły Ann Marie Reeves Jarvis i znana amerykańska abolicjonistka, Julia Ward Howe. Ostatecznie święto ustanowiono dzięki córce Ann Jarvis, która podjęła walkę rozpoczęta przez matkę. Od 1914 r. Dzień Matki jest w USA świętem narodowym.

Kiedy obchodzony jest Dzień Matki na świecie?

W Polsce Dzień Matki obchodzimy 26 maja, ale najpopularniejszym terminem święta na świecie jest druga niedziela maja. Kraje, które wtedy świętują to:Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Kolumbia, Kuba, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Ekwador, Finlandia, Niemcy, Grecja, Hongkong, Indie, Japonia, Łotwa, Malta, Malezja, Holandia, Nowa Zelandia, Peru, Portoryko, Filipiny, Singapur, Słowacja, Republika Południowej Afryki, Szwajcaria, Republika Chińska, Turcja, Ukraina, Stany Zjednoczone, Włochy, Wenezuela.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W Indonezji święto 22 grudnia.
W licznych krajach Dzień Matki obchodzony jest razem z Międzynarodowym Dniem Kobiet czyli 8 marca.

Ciekawe zwyczaje ze świata

W ponad 40 kraju święto mam obchodzone jest podobnie. Obdarowywane są kwiatami, czy drobnymi upominkami, odbierają życzenia. Ale np. we Włoszech dzieci pieką wtedy mamom (z pomocą rodziców) ciastka w kształcie serc.

W Jugosławii popularny jest zwyczaj zwany "łóżkowym więzieniem". Dzieci nie wypuszczają swoich mam z łózka, jeżeli nie dostana od nich słodyczy. W zamian za to pomagają im w domowych obowiązkach, tak by mogły wypoczywać.

Polub nas na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki