Dzień Matki

i

Autor: Shutterstock

Dzień Matki bez konfliktów. Jak zapomnieć o krzywdach z dzieciństwa?

2022-05-24 9:26

Dzień Matki jest jednym z tych wyjątkowych dni w roku. Podobnie jak z innymi świętami, niektórym kojarzy się ono dobrze i obchodzą je ochoczo. Z drugiej strony istnieje grupa ludzi, która swoje stosunki z matką traktuje z dystansem i nie cieszy się na święto mam. Dzień Matki jako dorosły człowiek warto celebrować z szacunku dla mamy i dla siebie samego. Jak jednak dokonać tego, kiedy krzywdy doświadczone w przeszłości wciąż dają o sobie znać?

26 maja – Dzień wszystkich mam, stanowi społecznie ważne święto. Wtedy to wszystkie dzieci, nawet te już dorosłe, mogą okazać swoim matkom miłość, szacunek i uznanie. Dla niektórych ludzi, celebrowanie święta swojej mamy może być wyjątkowo trudne. Ciągłe przeżywanie krzywd z dzieciństwa może się do tego przyczyniać.

Każdy z nas na pewno doświadczył jako dziecko złego humoru swojej mamy i „padł ofiarom” jej mniej przychylnych dla nas zachowań. Niestety, tego typu złe doświadczenia zapadać mogą w pamięć łatwiej niż cały stos przyjemnych wspomnień. Przy Dniu Matki warto odsiać te pozytywne doświadczenia.

Aby odpowiednio przygotować się do celebrowania 26 maja, należałoby pozytywnie nastawić się do tego dnia. Jeżeli tylko jest to możliwe, na chwilę odstaw niemiłe wspomnienia z dzieciństwa i przypomnij sobie te miłe chwile. Sięgnij pamięcią do momentów, kiedy skakałaś z mamą po kałużach, gdy razem opalałyście się na plaży lub gdy ona ocierała ci pot z rozgorączkowanego czoła.

Warto uświadomić sobie, że każdy z nas ma prawo popełniać błędy. Błędy rodziców niestety mają swoje odzwierciedlenie w rozwoju dzieci. Ale nawet najgłupsze błędy mogą zostać przezwyciężona, kiedy Ciebie i matkę łączyć będzie prawdziwa relacja. Pozwól sobie więc na zatracenie się w miłych wspomnieniach, a może w tegoroczny Dzień Matki, będziesz mogła dodać kolejne tego typu doświadczenia do swojej pamięci.

Czas na rozwiązywanie konfliktów z przeszłości daj sobie na terapii bądź przy wyżalaniu się przyjaciółce, a także w inne dni w roku. Wtedy możesz próbować otwarcie rozmawiać ze swoją mamą i mówić, które wspomnienia z przeszłości Cię bolą. Będziecie mogły wspólnie pracować nad ich poprawą.

Sonda
Czy obchodzisz Dzień Matki?
Szybkie pytania - Marien
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE