Ficus benjamina

i

Autor: Shutterstock Ficus benjamina

Co lubi benjaminek?

Fikus benjamin gubi liście? Podlewanie nie wystarczy. Znamy przyczynę i mamy na to sprawdzony sposób

2022-09-16 14:41

Fikus bejnamina nazywany potocznie beniaminkiem, znany też jako fikus benjamin stanowi całoroczną ozdobę naszych domów. Niestety czasami przez nieodpowiednią pielęgnację i źle wybrane stanowisko fikus gubi liście i zamiast bujnie zielonego drzewka z doniczki wystają suche gałązki. Na szczęście roślinę zazwyczaj da się uratować. Sprawdź, dlaczego fikus benjamin gubi liście i jak o niego dbać.

Fikus benjamin to dosyć kapryśna roślina. Bardzo często kilka dni po przyniesieniu do domu doniczki z pięknym i bujnym drzewkiem następuje rozczarowanie – fikus benjamin gubi liście. Czasami podlewanie i standardowa pielęgnacja są niewystarczające. Ważne jest także, by zapewnić drzewku odpowiednie stanowisko, przyda się również nawożenie. Fiksus benjamin lubi także zraszanie, dzięki temu jego liście są soczyście zielone.

Dlaczego fiskus benjamin gubi liście? Sprawdź jak uratować drzewko

Fiskus benjamin nie znosi zmian. Dlatego bardzo prawdopodobne jest to, że zaraz po przyniesieniu drzewka z kwiaciarni do domu zgubi liście. Inną przyczyną może być zbyt częste podlewanie benjaminka, za duże lub za małe nasłonecznienie stanowiska oraz za wysoka lub za niska temperatura. Jeśli przyczyną jest zmiana stanowiska – zapewnij roślinie optymalne warunki do regeneracji i odczekaj, aż fikus odchoruje przeprowadzkę. Jak dbać o benjaminka?

ZOBACZ TEŻ: Jakie kwiaty sadzić jesienią? Lista najpiękniejszych roślin, które zakwitną wiosną i latem

Fiskus benjamin. Najlepsze stanowisko dla benjaminka

W uprawie bejnaminka wybór stanowiska jest kluczowy. Ponieważ fiskus źle znosi zmiany, trzeba dobrze przemyśleć to, gdzie ustawić doniczkę. Najlepsze będzie jasne miejsce ale niebezpośrednio nasłonecznione. Odpada więc parapet ale także zacienione stanowisko. Nie wolno ustawiać go także blisko kaloryfera. Zbyt ciepłe i suche powietrze także może przyczynić się do opadania liści.

Fiskus benjamin. Podlewanie

Fiskus benjamin uwielbia zraszanie. Ta roślina źle znosi suche powietrze ale szkodzi jej także nadmiar wilgoci. Dlatego podlewanie powinno być umiarkowane. Latem dwa razy w tygodniu - ziemia powinna być wilgotna ale nie mokra. Zimą wystarczy raz w tygodniu. Jeśli po podlaniu benjaminka w podstawce zbierze się woda, trzeba ją natychmiast wylać. Fikusa zraszamy raz w tygodniu, zawsze odstałą wodą. Taka forma pielęgnacji pomaga również pozbyć się kurzu z małych listków. Od marca do września warto także od czasu do czasu zasilić drzewko specjalnym nawozem do fiskusów lub roślin zielonych.

NIE PRZEGAP: Nieziemsko dobry sposób na zdrowe storczyki. Ta odżywka sprawia, że kwiaty bujnie rosną i obficie kwitną

Fiskus bejnamin. Przycinanie i przesadzanie

Czasami fiskus benjamin rośnie tak bujnie, że wymyka nam się spod kontroli. Wtedy, warto przyciąć drzewko. Najlepszym momentem na taki zabieg jest wiosna. To także najlepszy czas na to, by przesadzić benjaminka. Trzeba jednak pamiętać o tym, że fikusy lepiej rosną w za małej niż w za dużej doniczce. Jeśli korzenie rośliny wychodzą już z pojemnika, wtedy przenosimy drzewko do nieco większego pojemnika z żyzną, przepuszczalną glebą o odczynie pH 5,7 - 6,8. W przypadku starszych i dużych roślin wystarczy wymienić tylko górną warstwę ziemi.

Sonda
Podoba ci się fiskus benjamina?
Kwiaty na jesień
Nasi Partnerzy polecają