samorozwój

i

Autor: Shutterstock samorozwój

Krok ku rozwojowi

Genialny sposób na sukces. Kluczem jest krytykowanie

2022-07-27 12:30

Czy krytyka może pomagać w osiągnięciu sukcesu? Odpowiedź brzmi „Tak, ale…”. Nie każda krytyka jest bowiem konstruktywna! Dodatkowo każdy człowiek jest inny, więc jego przyzwyczajenia i schematy myślenia mogą nie współgrać z produktywną krytyką. W pewnych przypadkach jednak krytykowanie samego siebie przynosi wyjątkowo dojrzałe owoce w postaci życiowych sukcesów. Sprawdź ten genialnie prosty sposób na nieustanny rozwój!

Krytyka – czy to ze strony innych czy też samego siebie – wydaje się często czymś negatywnym i destrukcyjnym. Bywają momenty gdy krytyka jest bezpodstawna i wywiera na człowieku poczucie winy czy niższości. Takiej krytyki należy unikać oraz wypracować sobie metody, aby odpowiednio sobie z nią radzić. Istnieje również inny rodzaj krytyki, nazywany konstruktywnym. Skupiając się zatem na pozytywnej stronie krytyki oraz na jej umiejscowieniu wewnątrz jednostki możemy odnaleźć świetny sposób na sukces.

Wewnętrzny krytyk

Każdy z nas ma bowiem swojego wewnętrznego krytyka. Może on albo krytykować nas za wszystko i uogólniać nawet najmniejsze potknięcia. Z drugiej strony wewnętrzny krytyk może okazać się wspaniałym wsparciem w rozwoju i dążenie do sukcesu. Dlaczego się tak dzieje?

Czym jest umiejscowienie kontroli?

Ludzie różnią się ze względu na umiejscowienie kontroli. Oznacza to, że niektórzy z nas wszelkie sukcesy i porażki przypisywać będą losowi czy czynnikom zewnętrznym, niezależnym od siebie. Inna grupa ludzi – Ci o wewnętrznym umiejscowieniu kontroli – przyczyny większości życiowych porażek i zwycięstw doszukiwać się będą w sobie samym.

I tak osoby z grupy pierwszej nie będą za bardzo odczuwać swojej sprawczości. Z kolei osoby z drugiej grupy często będą starać się o udoskonalanie sobie samego, aby lepiej i sprawniej dążyć do sukcesów. Będą oni również produktywniej świętować wszelkie osiągnięcia, a ich przyczyn poszukiwać m.in. w swojej ciężkiej pracy.

Sposób na sukces – wewnętrzna krytyka

Stwierdzenie, że krytyka jest sposobem na sukces może wydawać się irracjonalne. W odpowiednich okolicznościach jest ono jednak prawdą! Otóż gdy osoba o wewnętrznym umiejscowieniu kontroli dokona krytyki samego sobie w sposób konstruktywny – może to zwiastować prawdziwy życiowy sukces.

Jak osiągać więcej?

Aby nieustannie się rozwijać, stawać się lepszym pracownikiem, partnera, przyjacielem itd. należałoby zatem skupiać się na swojej sprawczości, a wszelkich wad i zalet poszukiwać w samym sobie – nie w czynnikach zewnętrznych. To w połączeniu z konstruktywnym krytykiem wewnętrznym – który nigdy nie będzie podcinał nam skrzydeł – razem tworzy genialny sposób na udane życie, pełne sukcesów.

Sonda
Inwestujesz siły w rozwój osobisty?
W Polsce brakuje cukru. A jak jest w Niemczech?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany