Gorączka dobra i zła

2013-02-11 3:00

Nie jest chorobą, ale objawem wielu chorób. Może towarzyszyć zwykłym infekcjom i dużo poważniejszym schorzeniom. Generalnie gorączka jest reakcją obronną organizmu na atak wirusów, bakterii, grzybów, obecność w nim ciał obcych, alergenów i innych substancji. Pojawia się czasem na skutek wysiłku fizycznego czy zbyt intensywnego trawienia. Może mieć charakter ciągły, zwalniający, przerywany, przelotny, nieregularny, powrotny. Za regulowanie temperatury ciała odpowiada ośrodek regulacji ciepła, który mieści się w podwzgórzu (część mózgowia).

Rośnie dla bezpieczeństwa

Normalna temperatura zdrowego dorosłego człowieka wynosi 36-37 st. C. To, że w pewnych sytuacjach rośnie (np. podczas przeziębienia), jest wyrazem sprawnie działających, naturalnych mechanizmów obronnych przeciwko czynnikom powodującym stany zapalne. Organizm, broniąc się przed infekcją, reaguje bowiem podwyższoną temperaturą ciała. W temp. 37,5-38 st. C białka odpornościowe wykazują najwyższą aktywność, mogą więc najskuteczniej bronić organizm przed czynnikami infekującymi. Dlatego takiej temperatury nie powinno się zbijać, ale od tej zasady są wyjątki:

l jeśli gorączkuje, nawet niewiele, małe dziecko lub starsza osoba,

l jeśli podwyższona temperatura bardzo osłabia i trwa dłużej niż trzy dni,

l jeśli towarzyszą jej takie objawy, jak silne bóle głowy, brzucha, nudności, wymioty, silny kaszel, bóle w klatce piersiowej czy jakiekolwiek inne niepokojące, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą to być sygnały poważniejszego schorzenia.

Najpierw zwalczaj naturalnie

W zwalczaniu gorączki, poza środkami farmakologicznymi, stosuje się także tzw. metody fizykalne ochładzania organizmu. Należą do nich okłady z lodu lub zimnej wody, przykładane do miejsca przebiegu dużych naczyń krwionośnych (pachwiny, szyja, pod kolanami) i chroniące przed przegrzaniem mózg (czoło, skronie, potylica).

Gorączkującej osobie podawać można ziołowe środki napotne i przeciwgorączkowe, np. herbatę z sokiem malinowym, napary z kwiatu lipowego, kwiatu lub owoców bzu czarnego.

Zwykle w godzinę po zastosowaniu leku warto zmierzyć temperaturę ponownie, aby sprawdzić, czy i jak lek podziałał.

Podczas gorączki trzeba pić dużo płynów, aby uzupełnić wodę utraconą wraz z potem. Najlepiej, by była to woda mineralna niegazowana lub gorzka herbata. Należy też ubierać się lekko i zmieniać ubranie zawsze, gdy zostanie przepocone.

Złe samopoczucie podczas gorączki znakomicie poprawia sok z róży, rozcieńczony z przegotowaną lub mineralną wodą, popijany małymi łykami co godzinę. Zawiera on mnóstwo witaminy C, która skraca okres infekcji i ma silne działanie wiruso- i bakteriobójcze.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki