Jak dbać o zdrowie w czasie wysokich temperatur

2020-06-28 8:02
Upał w domu
Autor: Thinkstockphotos.com

Nadchodzi fala upałów. I choć wiadomo, że trzeba nosić nakrycie głowy, chronić skórę kremem z wysokim filtrem i pić dużo wody, zapominamy o innych formach ochrony.

Z powodu zbyt wysokiej temperatury można nie orientować się w przestrzeni, mieć problemy trawienne i z sercem. Oprócz tego upał powoduje uczucie słabości, nudności, biegunkę, a nawet lekką utratę przytomności. Należy więc o siebie dbać.

Podstawą przetrwania upałów jest oczywiście woda i uzupełnianie płynów, ale też odpowiednie dieta. Wybierz śródziemnomorską, która bazuje na warzywach i owocach. Objadanie się powoduje dodatkową ociężałość, dlatego unikaj tłustych, smażonych potraw i ciężkich mięs. Ochłodę przyniosą jogurty oraz warzywa i owoce z dużą ilością wody.

Czytaj także: Gdy pocą się stopy! Jak sobie radzić z tym problemem?

Kluczowe przed wyjściem z domu jest również dobranie odpowiedniego stroju. Przewiewne bawełniane lub lniane stroje nie doprowadzą np. do opuchniętych dłoni czy stóp. Wysokie temperatury nie lubią syntetycznych i ciasnych tkanin. Wybieraj też wygodne buty.

W domu musisz zadbać o cień. Zaciągnięte rolety podczas całego dnia utrzymają chłodniejsze powietrze wewnątrz. Aby powietrze nie stało w mieszkaniu, należy pamiętać o regularnym wietrzeniu w chłodniejszych porach, tzn. wcześnie rano lub wieczorem.

I choć sport to zdrowie, gdy żar leje się z nieba, lepiej unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze