Jak kupić odpowiednią karmę dla psa

i

Autor: Shutterstock W karmie na pierwszym miejscu powinno znaleźć się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego – kurczak, ryba, jagnięcina itp. Stanowią one źródło bardzo dobrze strawnego białka, które pełni wiele różnych funkcji w organizmie naszego pupila i jest niesłychanie ważne.

Jak kupić odpowiednią karmę dla psa

2015-09-16 15:26

Kupując karmę dla naszego psa, poświęćmy chwilę na przeczytanie etykiety na opakowaniu. Znana marka nie zawsze gwarantuje dobrej jakości psie pożywienie, a od niego właśnie zależy zdrowie i dobra kondycja naszego pupila.

Karmienie psa resztkami z naszego obiadu nie należy do najlepszych rozwiązań. Potrzeba dużej wiedzy i zachodu, by nasz pies otrzymywał zbilansowane i zdrowe dla niego obiadki. Bez tego można bardzo łatwo zaszkodzić pupilowi. Lepiej więc postawić na sprawdzone karmy. Dostarczą one naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jak zatem wybrać dobrą karmę? Na rynku jest coraz więcej firm produkujących jedzenie dla zwierząt. Możemy jednak poczuć się niemile zaskoczeni, gdy popularna i zwykle kupowana przez nas w supermarkecie czy Internecie karma nie ma najlepszego składu. Mało znany producent może też dostarczyć karmę najwyższej jakości. Zakupy warto więc uzależnić od tego, co jest napisane na etykiecie.

Jak czytać etykiety

Pamiętajmy, że producenci niekiedy wprowadzają nas w błąd np. pisząc na opakowaniu: karma z jagnięciną. Mamy wrażenie, że kupujemy naszemu pupilowi doskonałą dla jego zdrowia i kondycji karmę, tymczasem, by umieścić tego typu napis, wystarczy do karmy dodać zaledwie cztery procent tego mięsa. Nie będzie więc to składnik kluczowy. Nie kierujmy się napisami i zdjęciem pięknego psa na opakowaniu czy reklamą. Najważniejsza i decydująca powinna być zawartość etykiety.

Dbasz o zbilansowaną i pełnowartościową dietę swojego pupila? Odwiedź stronę www.dolina-noteci.pl

Składniki wymienione na etykiecie muszą być wypisane zgodne z ich procentową zawartością. Pies ma swoje potrzeby i w karmie dla niego na pierwszym miejscu musi znajdować się mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Będzie to oznaczało, że jest ich w karmie najwięcej.

Unikajmy karm, w których na pierwszym miejscu wypisane są zboża, bo wtedy oznacza to, że to ich w karmie jest najwięcej. A taka karma nie jest najlepsza dla naszego kochanego mięsożercy. Zwróćmy także uwagę na analizę procentową składników odżywczych- dowiemy się ile jest w karmie tłuszczy, białek, węglowodanów oraz sprawdzimy wilgotność karmy. To pozwoli nam dobrać odpowiednią karmę do naszego zwierzaka – np. szczeniaki potrzebują karmy o najwyższej zawartości białka.

O co chodzi z tą wilgotnością?

Poziom wilgotności karmy wpływa na faktyczną zawartość poszczególnych składników pokarmowych w suchej masie. Dlatego nie możemy porównywać zawartości składników odżywczych np. w karmie suchej i mokrej. Żeby to zrobić, trzeba wykonać kilka działań matematycznych.

Na przykład analizujemy rzeczywistą zawartość białka w karmie mokrej o wilgotności 75% i podanej na etykiecie zawartości białka 8%.
Najpierw obliczamy zawartość substancji stałej w karmie - 100%-75% = 25%.
Następnie dzielimy zawartość białka przez zawartość substancji stałej: 8/25= 0,32
Wynik - zawartość białka w substancji stałej wynosi 32%.

Pożądane składniki w karmie

Nie wszystko, co jest dobre dla człowieka, służy także psu. W karmie na pierwszym miejscu powinno znaleźć się mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego – kurczak, ryba, jagnięcina itp. Stanowią one źródło bardzo dobrze strawnego białka, które pełni wiele różnych funkcji w organizmie naszego pupila i jest niesłychanie ważne.

Innymi pożądanymi, choć w dużo mniejszej ilości składnikami są pełnowartościowe zboża - brązowy ryż, jęczmień, owies i ziemniaki. Są one źródłem węglowodanów, czyli głównego źródła energii. Ważnym składnikiem są owoce i warzywa oraz zioła - źródło witamin, antyoksydantów i enzymów. Ich obecność w karmie ma wpływ na samopoczucie i zdrowie naszego pupila.

Cennym składnikiem karmy jest sproszkowane jajko, jeden z najbardziej odżywczych składników. Jajko zawiera dużo kwasów tłuszczowych n-6 oraz n-3 i jest doskonale trawione przez psa. Tłuszcz w diecie naszego pupila jest również bardzo ważny – w karmie mokrej powinno go być co najmniej 20 proc., w karmie mokrej do 10%. Karma może także zawierać FOS (fruktooligosacharydy) lub MOS (mannooligosacharydy). To tzw. prebiotyki, czyli substancje odżywcze dla flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym psa, która usprawnia pracę jelit oraz wpływa korzystnie na jego odporność.

Niepożądane składniki w karmie

Psu nie sprzyja obecność w karmie sztucznych barwników oraz konserwantów - nie mają żadnej wartości odżywczej i mogą zwiększać ryzyko powstawania poważnych schorzeń. Kukurydza, pszenica i soja są gorzej przyswajane przez zwierzęta niż inne zboża, a w dodatku mogą być przyczyną alergii, tak więc starajmy się ich unikać.

Czy warto stosować karmy z wyższej półki?

Tak, zdecydowanie warto. Źródłem pełnowartościowego białka w karmie dla psów jest mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego. Pełnowartościowe białko to takie, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, dzięki czemu zapewnia ono prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Jeśli w karmie jest tylko jeden rodzaj mięsa, może się okazać, że nie będzie ona zawierała tak wielu różnych aminokwasów. Lepiej kupić karmę, w której białko pochodzi z wielu różnych źródeł. Im bardziej zróżnicowane źródła białka, tym mniejsze ryzyko wystąpienia niedoborów jednego bądź kilku aminokwasów egzogennych.

Lekarz weterynarii pomoże

Dobre zdrowie naszego pupila zależy od jego diety. Inaczej żywimy psy małe, inaczej duże. Kanapowce potrzebują innego pokarmu niż psy pełne energii i lubiące się wybiegać. Są oddzielne karmy dla ciężarnych i karmiących suk, dla szczeniaków i psich seniorów, dla wysterylizowanych zwierząt, dla psów-cukrzyków, alergików itd. To, jaką karmę wybrać i jak dobierać składniki odżywcze na pewno wyjaśni nam lekarz weterynarii.

Więcej informacji na temat ulubionych smaków naszych czworonożnych przyjaciół znajdziesz na stronie www.dolina-noteci.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki