Jak latem nie złapać wilka

2013-07-29 4:00

Oczywiście chodzi o schorzenie, które jest niezwykle dokuczliwe. Nawet najbardziej udany urlop może zmienić w koszmar. W medycynie ludowej funkcjonuje ono pod nazwą "wilka".

Chodzi o zapalenie pęcherza moczowego, które często dopada latem, na ogół kobiety. A wszystkiemu winne są bakterie, zazwyczaj pałeczka okrężnicy, Escherichia coli, a także chlamydia przenoszona drogą płciową.

Skąd one się tam biorą

Do zakażenia dochodzi przez cewkę moczową. Ponieważ kobiety mają ją dużo krótszą (dł. ok. 5 cm) niż mężczyźni (dł. ok.18 cm), głównie one są narażone na "wilka". Ponadto cewka moczowa kobiet znajduje się blisko pochwy i odbytu, a to sprzyja rozsiewaniu bakterii. Mogą się one przedostawać do cewki także podczas stosunków seksualnych.

Zapaleniu pęcherza sprzyjają też zmiany hormonalne w organizmie kobiety w różnych okresach jej życia (ciąża, menopauza), uszkodzenie śluzówki pochwy, szok termiczny, np. nagłe oziębienie, zwłaszcza okolic narządów moczowo-płciowych.

Narastające objawy

Nie sposób nie zauważyć już pierwszych sygnałów, że dzieje się coś niedobrego. Są one charakterystyczne i nasilają się dosłownie z minuty na minutę. To bolesne parcie na pęcherz, ból i pieczenie podczas siusiania. Także częste oddawanie moczu po kropelce. Nierzadko pojawiają się w nim ślady krwi. Infekcji często towarzyszą gorączka, czasami nudności, bóle podbrzusza i krzyża, osłabienie, dreszcze.

W takiej sytuacji najlepiej natychmiast udać się do lekarza, który zleci badania, ewentualnie od razu przepisze leki łagodzące dolegliwości.

Zapalenie pęcherza, niestety, może mieć charakter nawracający. Ma to miejsce często wówczas, gdy zbyt wcześnie odstawi się leki. Niewłaściwie leczone schorzenie może spowodować rozprzestrzenienie się bakterii na cały organizm.

Wypróbuj domowe sposoby

Jeśli chcesz złagodzić dokuczliwe objawy:

- Wypijaj co najmniej 8-10 szklanek płynów dziennie, to pomaga w "płukaniu" pęcherza. Nie powinny to być jednak ani kawa ani herbata. Zwłaszcza w nadmiarze powodują one odwadnianie organizmu;

- Płyny wzbogacaj sokiem z cytryny, co sprzyja wypłukiwaniu szkodliwych bakterii z organizmu;

- Pij sok z żurawin, który od wieków jest uważany za skuteczny środek przeciwko bakteriom wywołującym zapalenie pęcherza moczowego;

- Unikaj alkoholu, bo podrażnia pęcherz;

- Przygotuj sobie ziołowe napary z liści brzozy lub pokrzywy. Są one moczopędne, a chodzi o to, aby wypłukiwać zarazki;

- Unikaj obcisłej bielizny sprzyjającej poceniu; narządy moczowo-płciowe powinny być zawsze suche;

- Rób sobie ciepłe nasiadówki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki