Jak napoje gazowane wpływają na zdrowie - czym je zastąpić

2011-10-10 20:00 oprac. Emilia Wiśniewska

Napoje gazowane nie zawierają substancji odżywczych, za to mają w sobie wiele sztucznych substancji barwiących i słodzących. Jak kolorowe napoje gazowane wpływają na nasze zdrowie? Czy powinny je pić dzieci? Jak wpływają na dietę?

Napoje gazowane zawierają substancje słodzące, m.in. aspartam. Wybierając napój lepiej wybrać ten, który jest słodzony zwykłym cukrem. Kolorowe przyciągające wzrok n apoje zawieraja także sztuyczne barwniki i substancje, dzięki którym smakują bardzo owocowo, jednak nie maja z prawdziwymi owocami nic wspólnego. Czy warto pić kolorowe gazowane napoje?

Napoje gazowane są szkodliwe dla zdrowia

Słodkie napoje gazowane bardzo często zawierają fosfor, który wypłukuje z naszego organizmu wapń - czytamy w portalu Odchudzanie-zdrowie.pl. Wapń jest potrzebny dla prawidłowego rozwoju zębów i kości, szczególnie u dzieci. Napoje gazowane niszczą szkliwo zębów i mogą powodować choroby dziąseł.

Badania nad gazowanymi napojami prowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie. Stwierdzili, że osoby, które piją je codziennie zwiększają u siebie ryzyko wystąpienia zespołu metabolicznego - podaje serwis Interia.pl. Substancje zawarte w napojach gazowanych podwyższają w organizmie poziom złego cholesterolu, ciśnienie i powodują zwiększenie tkanki tłuszczowej. Równiez napije dietetyczne nie pomagają w odchudzaniu, ponieważ w ich składzie znajdziemy wiele sztucznych substancji. Gdy się odchudzamy - stawiajmy na wodę niegazowaną.

Innymi negatywnymi skutkami picia dużych ilości napojów gazowanych są konsenwencje choroby metabolicznej, czyli ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Czym zastępować napoje gazowane?

W przypadku dzieci najlepszym produktem zastępującycm napój gazowany jest mleko, możemy osłodzić je kakao, aby było bardziej atrakcyjne dla dziecka i żeby smakowało jak czekolada. Napoje gazowane bardzo łatwo zastąpić sokami owocowymi. Gdy zameirzamy sięgnąć po napój dietetyczny - lepiej wybierzmy wodę niegazowaną. Jest to najmniej tuczący napój i dobrze gasi pragnienie.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze