Jak odzyskać pieniądze od dłużnika

2017-11-06 1:00

Prewindykacja i windykacja należności to nic innego, jak dochodzenie swoich roszczeń. Dążenie do odzyskania pieniędzy od dłużnika, czyli osoby zobowiązanej do spełnienia wobec ciebie świadczenia pieniężnego.

Windykacja należności rozpoczyna się jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z potencjalnym kontrahentem. To prewindykacja, czyli pierwsze czynności, które eliminują współpracę z nieuczciwym kontrahentem oraz zabezpieczają spłatę przyszłych należności.

Chodzi o weryfikację kontrahenta oraz zawartej umowy lub kontraktu, następnie monitoring należności, który potwierdza powstanie zobowiązania u kontrahenta oraz dyscyplinuje go do terminowej spłaty. Prewindykacja to również powiadomienie kontrahenta za pomocą pieczęci prewencyjnej, o przekazaniu faktur do monitoringu wyspecjalizowanej firmie.

Jeżeli, pomimo wcześniej przeprowadzonych czynności, kontrahent nie uregulował zobowiązania wobec twojej firmy, możesz przystąpić do windykacji należności. Dzielimy ją na:

1. Postępowanie polubowne – wysłanie wezwania do zapłaty z równoczesnym wyznaczeniem ostatecznego terminu spłaty zobowiązania oraz monitoring spłaty zobowiązania.

2. Windykacja terenowa – przeprowadzenie czynności zmierzających do spłaty należności w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez dłużnika. Ustalony zostaje nowy, zaakceptowany przez ciebie termin. Jeśli windykacja dotycz np. pojazdu, windykator musi ustalić, w jakim miejscu pojazd się obecnie znajduje i dostarcza go (lub asystuje dłużnikowi) pod wyznaczony przez ciebie adres. Czynności windykacji terenowej mobilizują dłużnika do szybkiej spłaty powstałych zobowiązań.

3. Postępowanie sądowe – jeśli dłużnik nadal nie reguluje swojego zadłużenia, trzeba przygotować i złożyć pozew do sądu. Chodzi o uzyskanie prawomocnego wyroku lub nakazu zapłaty uzupełnionego o klauzulę wykonalności. Takie dokumenty są podstawą do rozpoczęcia egzekucji komorniczej.

4. Postępowanie egzekucyjne – musisz złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do kancelarii komorniczej. Wówczas komornik rozpocznie czynności zmierzające do wyegzekwowania spłaty wierzytelności.

5. Postępowanie karne – musisz zebrać materiał dowodowy przeciwko dłużnikowi, by udowodnić mu popełnienie przestępstwa na twoją rzecz (oszustwa, przewłaszczenia mienia).

Według raportu Indeks Zatorów Płatniczych aż 91 proc. przedsiębiorców postrzega nieterminowane regulowanie płatności jako poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Z czego tylko 47 proc. firm deklaruje, że posiłkuje się drogą prawną lub/i sądową, by odzyskać należności od kontrahentów*.

Warto pamiętać, że BIZNES to przede wszystkim współpraca z ludźmi, którzy często mogą negatywnie zaskoczyć nas nieuczciwością lub nieterminową spłatą należności!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej, skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania.

Zarządzanie Wierzytelnościami
Faktoring +

722 33 55 33
722 33 55 44

 



* Indeks Zatorów Płatniczych, Raport BIG Info Monitor 12.2016 r.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki