Jak oświetlić ogród?

2010-07-08 8:00

Zagospodarowując działkę, trzeba pamiętać o jej oświetleniu: odpowiednim poprowadzeniu instalacji i umieszczeniu lamp w najkorzystniejszych miejscach. Właściciele domów nie mają wątpliwości, że furtkę, schody prowadzące do domu i drzwi, a także wjazd do garażu trzeba dobrze oświetlić, dzięki temu po zmroku poruszanie się po działce jest wygodniejsze.

Na większych działkach, zwłaszcza gdy dom usytuowany jest w głębi posesji, warto wyznaczyć punktami świetlnymi przebieg chodnika i podjazdu do garażu. Wybierać można spośród wielu typów zewnętrznych opraw oświetleniowych (nazywanych popularnie lampami). Mogą być mocowane na słupkach różnej wysokości lub umieszczane na poziomie terenu w trawniku czy nawierzchni. Dobrym rozwiązaniem są oprawy przeznaczone do montowania na ścianach budynków, czyli kinkiety i latarnie, oraz specjalne oprawy zagłębiane w ścianę.

OGRÓD I OTOCZENIE DOMU - porównaj parametry na Tuznajdziesz.pl>>>

Oprawy ładne i skuteczne

Wybierając oprawę, trzeba zadbać o komfort użytkowników posesji, przechodniów i osób przejeżdżających w pobliżu. Punkty świetlne powinny być tak usytuowane,
aby oświetlały tylko nawierzchnię, co pozwoli zapobiec przykremu efektowi olśnienia.
Można wyposażyć lampy w czujniki zmierzchowe lub sterowanie czasowe. Dzięki czemu oświetlenie będzie się włączało i wyłączało automatycznie o określonej porze. Można też zastosować czujnik ruchu, który uaktywni źródła światła wtedy, gdy ktoś pojawi się w wyznaczonej strefie.

Oświetlanie elementów ogrodu

Za pomocą światła można wydobyć z mroków najpiękniejsze lub szczególnie interesujące fragmenty ogrodu i nadać im nowy wyraz, podkreślając zestawienia kolorystyczne, kształt koron lub gałęzi, a także spotęgować efekt estetyczny poprzez grę światła i cienia. Ważne, aby stworzyć niepowtarzalny klimat, odmienny od tego, jaki panuje w ogrodzie za dnia.

Do wykorzystania w tym celu nadają się specjalne oprawy na słupkach lub reflektorki. Możemy umieścić źródło światła u podstawy rośliny, za nią lub powyżej. Niezwykłe efekty możemy osiągnąć, oświetlając wodę i rosnące w niej rośliny podwodnymi reflektorami lub lampami pływającymi po powierzchni.

Dobra instalacja

Oprawy wykorzystywane na zewnątrz budynków powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych: zabezpieczone przed pyłem oraz bryzgami, strugą albo silną strugą wody. Klosze wykonywane są ze szkła, szkła hartowanego lub poliwęglanu. Bywają mleczne, przezroczyste, matowe lub pryzmatyczne. Mogą mieć także fragmenty zmatowione, zasłaniające źródło światła i chroniące wzrok przechodzących osób przed olśnieniem. Obwody należy wykonać ze specjalnego kabla do układania w ziemi typu YKY (-żo) z żyłą ochronną w żółto-zielonej izolacji albo przewodami umieszczonymi w rurkach z tworzywa sztucznego. Przewody układa się na głębokości 70-80 cm.

Energia słoneczna

Do oświetlenia ogrodu można też wykorzystać lampy solarne. Wyposażone są one w ogniwa słoneczne, które w dzień pobierają energię słoneczną i ładują akumulator, a po zmroku zasilają źródło światła.

Czytaj więcej na

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki