pies

i

Autor: "Super Express"

Jak pomóc zestresowanemu zwierzakowi

2015-12-30 18:26

Kontakt ze zwierzęciem domowym to dla właściciela relaks i przyjemność. Oczywiście tylko wtedy, kiedy pupil czuje się tak samo komfortowo. Zestresowany pies czy kot, a nawet świnka morska potrzebuje pomocy.

Jak chronić zwierzaka przed stresem? Najlepiej oczywiście unikając sytuacji go powodujących. Co, wiemy po sobie samych, nie jest takie proste. Przyjrzyjmy się przyczynom, które najczęściej wywołują niepokój naszych podopiecznych.

Nagły hałas

Za kilka chwil Sylwester. Czas zabawy i radości. Nie dla każdego. Odgłosy wystrzeliwanych fajerwerków i petard to dla naszych domowych zwierząt źródło przerażenia. Podobnie podczas burzy. Grzmoty mogą napędzić stracha nie tylko chomikowi. Boja się ich, lub po prostu nie lubią, nawet najodważniejsze na co dzień psy. Ma to związek z wrażliwym słuchem zwierząt. Być może także z niestabilnym samopoczuciem podczas zmian pogodowych, które towarzyszy nie tylko zwierzętom.

Zmiana miejsca

Przeprowadzka to wielka zmiana, na którą zwierzę może zareagować lękowo. Nowe otoczenie, nowe reguły. Nieoznaczone, czyli „czyjeś obce" terytorium. Najbardziej dotyka koty i psy. Małe zwierzątka przenoszone są w swoich akwariach lub klatkach. Szczęśliwie stan niepokoju powinien minąć po pewnym czasie i oswojeniu nowego miejsca. Podobnie stres może wywołać podróż, która jednak jest tylko przejściową zmianą. Tak samo zwierzak może zareagować na rozstanie z opiekunem. Nie rozumie przecież, że to nie potrwa długo, nie wie co się dzieje.

Wystawy i pokazy

Zwierze wystawowe narażone jest na dodatkowy stres. Z czasem na pewno przywyknie, a początku jednak bywanie na pokazach jest potencjalnym źródłem zaniepokojenia. Dużo obcych zwierząt, nieznane terytorium, konkurencje, tłum ludzi. I na dodatek te wszystkie tortury związane z pielęgnacją. Sama kąpiel i zabiegi pielęgnacyjne dla niektórych osobników są wystarczająco stresujące.

Leczenie

Wizyty u lekarza weterynarii są często związane z chorobą, odczuwanym bólem. Do tego dochodzi podróż, obce pomieszczenie i ktoś kto dotyka bolesnych miejsc. Przeraża zapach strachu i choroby zostawiony przez innych pacjentów. Dlatego zwierzęta, które profilaktycznie zabieramy np. tylko na szczepienia lub odrobaczenia, odruchowo denerwują się wizytami u weterynarza.

Odebranie od mamy

Szczenięta i kocięta oddzielane od swoich mam naturalnie czują się zagubione i zaniepokojone rozłąką. Dlatego bardzo ważne jest aby nie robić tego zbyt wcześnie. A także by trafiając do nowej rodziny natychmiast odczuły troskę i serdeczność.

Konkurenci w domu

Zwierzęta wychowywane samotnie mogą źle znieść nowe towarzystwo, na które zostają nagle skazane. Nawet wtedy, gdy dzieje się to z powodu nietolerancji samotności, pierwsze kroki mogą być trudne. Im wcześniej stado się rozrasta, tym większa szansa na „dogadanie się". Należy mieć nadzieję, że docieranie się minie, a zbuduje się przyjaźń i przywiązanie. Sprawa dotyczy nie tylko nowych zwierząt w domu, ale także nowonarodzonych dzieci i innych domowników.

Jak rozpoznać stres

Zestresowany zwierzak nie jest sobą. Demonstruje swoje lęki czasem w trudny do zniesienia sposób. Okazuje strach przed pozostaniem samemu w domu, jest niespokojny. Może chować się po kątach, stracić apetyt. Może tez być przeciwnie: stres objawia się agresją. Wobec właściciela, innych zwierząt w domu, w niszczeniu przedmiotów. Czasami zmieniają się nawyki związane z czystością: pies zaczyna załatwiać się w domu, kot poza kuwetą. Swój stan zwierzęta sygnalizują głośnym szczekaniem czy rozpaczliwym piskiem. Niektóre zwierzęta zapadają na choroby psychiczne lub fizyczne.

Gdy stres nie mija

Kiedy sytuacja nie poprawia się trzeba zasięgnąć porady specjalisty. Diagnozą i terapią naszych pupili zajmą się behawioryści: zwierzęcy psychologowie rozumiejący ich zachowanie.

Warto sięgnąć też po środki, najlepiej naturalne, które wyciszą niepokój naszych pupili. Na rynku są dostępne preparaty wspomagające funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego i wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Można je podawać wspomagająco przez dłuższy czas. Ale będą też doskonałym zabezpieczeniem sytuacji jednorazowych. Kiedy spodziewamy się sytuacji trudnej dla zwierzęcia, jak choćby zbliżający się Sylwester – nie wahajmy się sięgnąć po produkt, który wyprzedzi stres. To jedyny sposób na udana zabawę dla nas i dla niego: bez trzymania całą noc roztrzęsionego i popiskującego pupila na kolanach.

dowiedz się więcej: http://www.scanvet.pl/en/offer/owner-breeder/rid,125.html

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki