Ślimaki w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

i

Autor: SHUTTERSTOCK Ślimaki w ogrodzie. Jak się ich pozbyć?

Dom i ogród

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy z ogrodu? Weź 50 g tego produktu i zrób naturalną pułapkę. Domowe sposoby na ślimaki

2024-07-10 14:09

Ślimaki to zmora działkowców, ogrodników oraz tych, którzy wieczorami lubią usiąść na trawie i obserwować niebo. Mięczaki rozpanoszyły się nie tylko tam, gdzie kusi je sałata czy kapusta, ale również na trawnikach. Na żer wychodzą wieczorami i właśnie wtedy najlepiej zastawić na nie pułapkę. Oto jak pozbyć się ślimaków domowymi sposobami.

Żeby skutecznie pozbyć się ślimaków zarówno ze skorupą, jak i bez trzeba wiedzieć, czego te mięczaki nie lubią. Trzeba tak zaplanować zagonek tak, by znalazły się na nim rośliny odstraszające mięczaki. Warto posiać je w pobliżu warzyw, które są dla nich wyjątkowo apteczne, czyli truskawki, maliny, ogórki, liście rabarbaru, sałaty czy kapusty. W pobliżu tych roślin sprawdzą się: czosnek, cebula, lawenda, koper, rozmaryn, gorczyca, tymianek, majeranek, szałwia, cząber, nagietki. Żeby wzmocnić barierę, która sprawi, że ślimaki nie przedrą się do naszych upraw, można też rozsypać fusy od kawy zmieszane z cynamonem sodą oraz skórką z cytryny. Można także przygotować pułapkę z roztworu z drożdży. Trzeba również pamiętać, że ślimaki wyruszają na żer wieczorem, dlatego zawsze podlewaj rośliny o poranku. Mięczaki lubią wilgoć, więc wieczorne podlewanie, ułatwia im dotarcie do apetycznych kąsków.

Drożdże na ślimaki. Tak pozbędziesz się szkodników z ogrodu

Drugim sposobem pozbycia się ślimaków z ogrodu jest zastosowanie produktów, które mięczaki bardzo lubią. Zapach drożdży jest dla nich bardzo nęcący. Można przygotować na nie pułapkę. 50 g drożdży rozkruszamy i rozpuszczamy w 0,5 litra ciepłej wody. Możemy też dodać łyżeczkę cukru. Taką miksturą napełniamy np. słoik i zakopujemy go, tak by był na poziomie ziemi. Ślimaki skuszone aromatem drożdży wpadną do słoika i już się z niego nie wydostaną. Podobny efekt uzyskamy, gdy zamiast roztworu z drożdży użyjemy piwa. Niestety takie pułapki trzeba ustawiać codziennie. W walce ze ślimakami można także wykorzystać dostępną w sklepach ogrodniczych ziemię okrzemkową lub mączkę bazaltową. Skutecznym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu są także biegusy indyjskie. To kaczki, dla których ślimaki są prawdziwym przysmakiem. Warto wspomnieć, że naturalnym wrogiem ślimaków są także jeże i żaby.

ZOBACZ TEŻ: Czarne plamy na pomidorach oznaczają chorobę. Trzeba działać szybko. Zrób domowy oprysk na suchą zgniliznę

Quiz: Kwiatki bratki i? Oto arcytrudny test. Znasz polskie piosenki o kwiatach albo z kwitami w tle?

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od prostego tekstu, z którym poradzi sobie nawet przedszkolak. Radiowe Nutki w piosence „Kwiatki bratki” wspominają jeszcze o innych kwiatach „dla Malwinki, dla Dorotki”. Jakich?
Cięcie roślin w ogrodzie
Listen to "Konrad Wallenrod. Adam Mickiewicz. Streszczenie, bohaterowie, problematyka" on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki