Jak zdrowo się odchudzać - zasady zdrowej diety

2011-09-20 23:04 Bożena Stasiak

Nieustannie się odchudzasz, a mimo to efekty są niewidoczne. Zamiast katować się dietami cud, wprowadź kilka zasad zdrowego żywienia. One z pewnością ułatwią ci zrzucenie zbędnych kilogramów

Niektóre diety, zwłaszcza te, które zakładają całkowite wyeliminowanie pewnych składników pożywienia (diety jednostronne), mogą być nie tylko nieskuteczne, ale nawet niebezpieczne dla zdrowia. Tymczasem, jak podkreśla prof. Barbara Zahorska-Markiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, najskuteczniejszym sposobem odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych i aktywność fizyczna.

Zasady zdrowego żywienia

Zbilansowana dieta oznacza, że będziesz dostarczać swemu organizmowi wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze. Naprawdę nie musisz stosować żadnych drakońskich kroków, żeby wyglądać ładnie i czuć się zdrowo.

Jak to zrobić?

Jedz małe porcje, najlepiej tyle, ile mieści się w twojej dłoni. To jest właśnie pojemność twojego żołądka! Jeśli będziesz stale pochłaniać więcej, rozepchniesz sobie żołądek.

Jedz częściej. W ten sposób zaspokoisz głód, a twój organizm będzie prawidłowo funkcjonować. Przemiana materii się ureguluje. Najlepiej spożywać 5 posiłków dziennie w odstępach co 3 godziny.

Ostatni posiłek zjedz na 3 godziny przed snem

Jak masz do wyboru ten sam produkt, ale w wersji chudej i tłustej, to wybierz koniecznie ten chudszy.

Rano spożywaj głównie takie pokarmy, które dostarczają energię, np: pieczywo wieloziarniste, ziarna z jogurtem czy kefirem, ale uwaga, najlepiej takie muesli robić samemu, gdyż te gotowe zawierają dużo cukru oraz owoce. No i oczywiście nie wolno zapominać o śniadaniu! Śniadanie da ci "kopa" na cały dzień.

Wieczorem unikaj posiłków bogatych w węglowodany, zwłaszcza cukrów (słodycze, naleśniki, placki, makarony, niektóre owoce, np. banany). Unikaj smażenia, raczej gotuj, duś, a jeśli smażysz, to krótko i w miarę możliwości beż użycia tłuszczu.

Pij co najmniej 2 litry wody dziennie

Ogranicz ilość tłuszczu, nawet najzdrowsza i najskuteczniejsza dieta bez ruchu nie pomoże zrzucić kilogramów. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu, to przynajmniej spaceruj, 3 razy w tygodniu po pół godziny

Pamiętaj:
Najczęstszymi przyczynami nadwagi są: siedzący tryb życia, nieregularne i późne jedzenia oraz duża ilość słodyczy w diecie. A największym wrogiem w odchudzaniu są złe nawyki żywieniowe.