Kalendarium: 26 stycznia. Rzym ogłoszony stolicą Włoch i urodził się Stachursky

2022-01-26 4:16
Stachursky
Autor: WBF

Co wydarzyło się na przestrzeni lat w Polsce i na świecie 26 stycznia? Pierwszy miesiąc w roku jest dla nas czasem egzekwowania postanowień noworocznych. Rozpoczyna się coraz bardziej niecierpliwe oczekiwanie wiosny. Gdy walentynki i Tłusty Czwartek tuż za rogiem, warto jest poszukać innych ważnych wydarzeń w przeszłości, które należałoby zapamiętać lub uczcić. Spójrzmy więc na wydarzenia z Polski i ze świata, które miały miejsce 26 stycznia. Co działo się tego dnia, poza urodzinami Stachursky’ego? Sprawdź nasze kalendarium.

W 1871 roku Rzym został oficjalnie stolicą zjednoczonych Włoch.

W 1966 roku w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce udanego zabiegu przeszczepienia narządu (nerki). 19-letnia pacjentka zmarła 16 lipca 1966 roku na zapalenie trzustki z pracującą nerką.

W 1966 roku urodził się Stachursky, znany polski piosenkarz.

W 1980 roku Polak Stanisław Bobak wygrał pierwsze w historii zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich na Wielkiej Krokwi w Zakopanem.

W 2000 roku utworzono Związek Rosji i Białorusi.

W 2016 roku Grzegorz Schetyna został wybrany na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

M jak miłość. Szalona noc przed ślubem Pawła i Franki! Ten wieczór kawalersko-panieński przejdzie do historii
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE