Kapusta. Młoda to poezja smaku. Ma mało kalorii, a te sposoby na jej przygotowanie to przepis na sukces

i

Autor: Ulrike Leone /Pixabay Kapusta. Młoda to poezja smaku. Ma mało kalorii, a te sposoby na jej przygotowanie to przepis na sukces

Kapusta. Młoda to poezja smaku. Ma mało kalorii, a te sposoby na jej przygotowanie to przepis na sukces

2022-05-30 14:19

Kapusta to jedno z super warzyw. Ma mało kalorii, a najzdrowsza i najsmaczniejsza jest właśnie teraz. Młoda z koperkiem duszona w śmietanie jest jednym z najwspanialszych przepisów babci. Smak, który pamiętamy z dzieciństwa. Młoda kapusta jest najzdrowsza na surowo. Ma też najmniej kalorii, a jej właściwości zdrowotne dorównują kapuście kiszonej. Co można zrobić z młodej kapusty? Oto nasze sposoby na jej wykorzystanie.

Sezon na młodą kapustę w pełni. Zasmażana z boczkiem i koperkiem lub duszona w śmietanie, to już klasyk, który wielu Polaków przyrządza według przepisu babci. Jest jednym z dań, które kojarzy nam się z beztroskim dzieciństwem. Kiedy na obiad były młode ziemniaki, młoda kapusta i kotlet schabowy, to był znak, że za chwile rozpoczną się wakacje. Choć młoda kapusta duszona w śmietanie lub z boczkiem smakuje wyśmienicie, to nie należy do najzdrowszych. To właśnie tłuste dodatki przypięły młodej kapuście łatkę ciężkostrawnej. Zatem jakie są sposoby na młodą kapustę, by była pyszna i zdrowa? Ile ma kalorii? Jakie właściwości odżywcze i jak można ja wykorzystać poza kuchnią?

Młoda kapusta. Kalorie i właściwości odżywcze

Młoda kapusta ma zaledwie 40 kalorii w 100 gramach. Kapusta zarówno młoda jak i bardziej dojrzała, ma opinię ciężkostrawnej i niezbyt zdrowej. To jednak bardzo krzywdzące i niesprawiedliwe, bo za przykre dolegliwości zdrowotne, które mogą pojawić się np. po zjedzeniu kapusty zasmażanej czy bigosu, odpowiadają dodatki kiełbasy, cebuli itp. Jej właściwości zdrowotne są ogromne! To między innymi z tego warzywa w 1928 r. Szent Györgyi wyodrębnił witaminę C. Ale najwięcej w kapuście jest witamin z grupy B. Są też witaminy A, E oraz K. Oprócz tego jest w niej mnóstwo błonnika, rutyny i minerałów. W kapuście są także minimalne ilości niezbędnego dla zdrowia arsenu, sporo żelaza oraz kwasu foliowego. Szczególne właściwości lecznicze ma regularnie wypijany sok z kapusty - wzmacnia odporność, pomaga na anemię i obrzęki spowodowane nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie. To warzywo, które posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniające, oczyszczające, wspomagające pamięć, przeciwzapalne, moczopędne, antyseptyczne, gojące i przeciw wrzodowe. W ludowej medycynie stosuje się okłady z liści lub soku z kapusty przy bólach reumatycznych, opuchniętych kolanach czy anginie. Nasze babcie robiły specjalne okłady. Wystarczy lekko rozbić tłuczkiem 2-3 największe liście (by zmiękły, ale nie były dziurawe), lekko podgrzać i obłożyć chory staw. Zostawić na kwadrans. Dobrze jest wszystko owinąć bandażem lub ręcznikiem, by kompres nie tracił ciepła. Fantastyczne właściwości zdrowotne ma także kiszona kapusta. Działa, jak naturalny antybiotyk regulujący pracę układu trawiennego. Do kolejnych plusów kapusty można dodać jej miejsce na liście „Czystej Piętnastki”. Znajdują się tam warzywa i owoce najmniej skażone pestycydami. Dzieje się tak dlatego, że kapusta zawiera glukozynolany, które w naturalny sposób odstraszają szkodniki. Dzięki czemu uprawa tego warzywa nie wymaga tak dużych ilości pestycydów.

ZOBACZ TEŻ: Schabowy jak z restauracji z gwiazdką Michelin. Wykorzystaj te patenty, a kotlet będzie nieziemsko pyszny

Młoda kapusta. Kto nie powinien jej jeść?

Kapusta bez względu na to, czy młoda czy w pełni dojrzała zawiera goitrogeny (goitrynę i progoitrynę), które mogą utrudniać przyswajanie jodu z pożywienia, w konsekwencji prowadząc do niedoborów, szczególnie groźnych dla osób z chorobami tarczycy. Dlatego niektórzy powinni ograniczyć jej spożycie. Warto też pamiętać, że goitrogeny można częściowo zneutralizować podczas gotowania kapusty.

Sposoby na młodą kapustę. Jak wykorzystać ją w kuchni?

Kapusta szczególnie młoda jest bardzo wdzięcznym kulinarnym obiektem. Można przygotować z niej wiele potraw jednak przy gotowaniu ulatnia się niezbyt przyjemny zapach siarki. Kuchenną atmosferę może wtedy oczyścić wrzucona do wody z gotującą się kapustą skórka chleba lub orzech włoski. Ten sposób znakomicie sprawdzi się przy gołąbkach, które musimy gotować pod przykryciem, co jeszcze potęguje przykry zapach. Na szczęście gołąbki z młodej kapusty nie wymagają także długiej obróbki. Przepisów na wykorzystanie młodej kapusty jest mnóstwo. W przypadku bigosu nie sprawdzi się jednak zasada obowiązująca przy tej tradycyjnej potrawie czyli - im częściej i dłużej smażony tym lepiej. Bigos z młodej kapusty wymaga krótkiej gotowania i świeżego koperku. Z młodej kapusty można przygotować także kotlety, farsze do pierogów i zupy. Kapustka duszona w śmietanie będzie doskonałym uzupełnieniem wiosennego obiadu. Młoda kapustę można jeść także gotowaną z koperkiem. Jednak warzywo zachowa najwięcej wartości, gdy przyrządzimy z niego surówkę.

Zastanawiasz się jakie kwiaty ustawić na balkonie? Sprawdź w naszej galerii najpiękniejsze okazy wraz z opisem, jak o nie dbać.

QUIZ. Prawda czy fałsz? Czy rozpoznasz kulinarne fakty i mity? Sprawdź!

QUIZ. Prawda czy fałsz? Czy rozpoznasz kulinarne fakty i mity? Sprawdź!

Pytanie 1 z 29
Fioletowe ziemniaki są jadalne i bardzo smaczne.
Tańczące z Promocjami 26.04.22

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki