Kobieto! Na taką pomoc od państwa możesz liczyć

2011-03-07 3:00

Pracujące matki mają w Polsce przywileje związane z rodzeniem dzieci i opieką nad nimi. Mogą także liczyć na pomoc finansową. sprawdź, jakie urlopy ci przysługują, jak możesz się starać o różne zasiłki i dodatki. Samotne matki mogą też skożystać z preferencyjnych rozliczeń z urzędem skarbowym

Samotne matki mogą skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczeń z fiskusem, pod warunkiem uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwiązaniu małżeństwa. Sprawdź, jakie inne prawa ci przysługują.

Urlop macierzyński

Pracująca mama ma prawo do urlopu macierzyńskiego:Po wykorzystaniu podstawowego urlopu, możesz otrzymać dodatkowy, dobrowolny, dwutygodniowy urlop macierzyński (będzie stopniowo wydłużany do 6 tygodni w 2014 r.). Nie musisz z niego korzystać, ale jeśli się na niego zdecydujesz, pracodawca nie może odmówić ci jego udzielenia. Będąc na dodatkowym urlopie macierzyńskim, możesz wykonywać swoje zawodowe obowiązki, jednak nie mogą ci one zająć więcej niż połowę normalnego czasu pracy. Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego przysługuje ci również, jeśli przyjęłaś dziecko na wychowanie np. w ramach rodziny zastępczej.

Zasiłek macierzyński

Jeśli urodziłaś lub przyjęłaś na wychowanie dziecko do 7. roku życia, masz prawo do zasiłku macierzyńskiego. Przysługuje ci pod warunkiem, że opłacasz składki na ubezpieczenie chorobowe (obowiązkowo lub dobrowolnie).

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez:Ile dostaniesz

100 proc. wynagrodzenia lub podstawy wymiaru składek, czyli maksymalnie 8397 zł 50 gr brutto.

Dokąd po pomoc

Jeżeli firma zatrudnia powyżej 20 osób - do pracodawcy. Potrzebny jest skrócony odpis aktu urodzenia dziecka.

Jeżeli firma zatrudnia mniej niż 20 osób - do oddziału ZUS. Niezbędne jest zaświadczenie pracodawcy (płatnika składek) wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego (druk ZUS-3a).

Zasiłek chorobowy

Jeśli jesteś w ciąży, masz prawo przebywać na zwolnieniu lekarskim przez 270 dni. W tym czasie otrzymujesz zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wynagrodzenia.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek przysługuje na sprawowanie opieki:Jest wypłacany nie dłużej niż przez 60 dni w roku.Jest wypłacany nie dłużej niż przez 14 dni w roku.Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć 60 dni.

Zasiłek na tych zasadach przysługuje ci, jeśli składki na ubezpieczenie chorobowe płacisz obowiązkowo (jesteś pracownikiem). Jeśli natomiast jesteś ubezpieczona dobrowolnie, nie masz prawa do zasiłku opiekuńczego z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8.

Ile możesz dostać

80 proc. twojego wynagrodzenia.

Urlop wychowawczy

Jeśli po urlopie macierzyńskim chcesz dalej osobiście opiekować się dzieckiem, możesz pójść na urlop wychowawczy.

Przysługuje ci, gdy:Na urlopie wychowawczym możesz przebywać do ukończenia przez dziecko 4. roku życia, ale nie dłużej niż 3 lata. Swój urlop możesz wykorzystać w 4 ratach. Jeśli wychowujesz dziecko niepełnosprawne, przysługuje ci dodatkowy 3-letni urlop wychowawczy. Czas urlopu (jako okres nieskładkowy) wlicza się do stażu pracy, od którego zależy m.in. wysokość emerytury.

Aż do zakończenia urlopu firma nie może zwolnić cię z pracy (wyjątek - gdy firma ogłosi upadłość lub likwidację albo gdy dochodzi do rozwiązania umowy z twojej winy). Gdy wrócisz do pracy, firma musi ci zapewnić stanowisko takie samo, jakie zajmowałaś przed urlopem. Jeżeli jest to niemożliwe - równorzędne lub inne, ale odpowiadające twoim kwalifikacjom zawodowym i z pensją nie niższą niż przed urlopem.

W czasie urlopu wychowawczego możesz dorabiać u swojego lub innego pracodawcy (umowa o pracę, o dzieło, zlecenie itp.) albo pracować na własny rachunek. Twój szef nie ma prawa ci tego zakazać i nie musisz prosić go o zgodę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki