komarzyca

i

Autor: Shutterstock komarzyca

Komarzyca ciemna. Kwiat, który odstrasza komary. Jak dbać o tę roślinę, by skutecznie chroniła przed owadami?

2022-05-16 15:15

Komarzyca i komarzyca ciemna to rośliny, które znakomicie sprawdzą się na balkonie i parapecie. Kwiat, który odstrasza komary nie jest bardzo wymagający w uprawie, ale jeśli nie zadbamy o niego odpowiednio, może okazać się jednoroczny. Czym różni się komarzyca ciemna od komarzycy i jak o nią dbać, by rosła przez kilka lat? Oto co musisz wiedzieć o roślinie, która skutecznie odstrasza komary.

Komarzyca ciemna i komarzyca odstraszają komary i ćmy. Dlatego te rośliny znakomicie sprawdzają się na balkonach, parapetach oraz w domu, czy w ogrodzie. Choć kwiat nie jest spektakularny, to listki komarzycy same w sobie stanowią ozdobę, a przy okazji zapach, który wydzielają chroni nas przed niechcianymi gośćmi. Jak pisaliśmy wyżej zarówno komarzyca, jak i komarzyca ciemna odstrasza nie tylko komary i ćmy, ale każda z roślin wymaga nieco innej pielęgnacji. Czym się różnią?

ZOBACZ TEŻ: Goździki. Najpiękniejsze kwiaty na balkon i do ogrodu. Jak sadzić, uprawiać i pielęgnować aby kwitły jak najdłużej?

Komarzyca ciemna a komarzyca. Czym się różnią?

Komarzyca ciemna czyli plektrantus „Nico" różni się wyglądem od komarzycy - Plectranthus coleoides. Komarzyca ciemna „Nico" to odmiana o dużych, ciemnozielonych liściach z filetowym zabarwieniem pod spodem. Zakwita drobnymi kwiatami w kolorze białym lub fioletowym, ale to liście są główną ozdobą. Z kolei komarzyca - Plectranthus coleoides - ma charakterystyczne jasnozielone liście z białym obramowaniem oraz drobne kwiaty, które także nie stanowią ozdoby. Zarówno komarzyca, jak i komarzyca ciemna wydzielają aromat słabo wyczuwalny dla człowieka, ale wystarczająco wyraźny dla komarów, które za nim nie przepadają. Warto więc obie rośliny ustawić na balkonie, w oknie lub ogrodzie.

Komarzyca ciemna. Jak o nią dbać? Zimowanie, podlewanie, stanowisko

Komarzyca ciemna jest łatwa w uprawie. Zazwyczaj w naszym klimacie jest hodowana jako roślina jednoroczna, tymczasem można ją uprawiać znacznie dłużej. To bylina, którą trzeba przezimować – skrócić pędy i przechowywać w temperaturze od 10 do 15 stopni C. Komarzyca „Niko” będzie dobrze rosła w na wpół zacienionym stanowisku. Wystarczy jej zwykła gleba ogrodowa. Nie wolno jej obficie podlewać. Lepiej zniesie suszę niż nadmierną wilgoć. Kwiat warto zasadzić w skrzynkach lub podwieszanych doniczkach. Kiedy urośnie długie pędy przewieszają się tworząc dekoracyjną, efektowną kaskadę.

Komarzyca. Jak o nią dbać? Zimowanie, podlewanie, stanowisko

Komarzyce podobnie, jak komarzyca ciemna nie jest wymagająca w uprawie. Jednak ważne jest słoneczne stanowisko. Żeby się pięknie rozwijała potrzebuje sporej dawki światła. Dobrze zniesie półcień pod warunkiem, że każdego dnia na kilka godzin wystawimy ją na słońce. To jedyna różnica w uprawie komarzycy i komarzycy ciemnej. Podobnie, jak roślina o której piszemy wyżej - Plectranthus coleoides – nie potrzebuje żyznej gleby. Wystarczy ziemia ogrodowa i umiarkowane podlewanie. Jeśli chcemy, by urosła w przyszłym sezonie trzeba ją przezimować – znacząco skrócić pędy i od października do marca przenieść do chłodniejszego pomieszczenia w okolicach 15 stopni, oraz mniej podlewać.

NIE PRZEGAP: Bratki. Co zrobić, by kwitły jak szalone aż do lata? Jest jedna zasada

Tańczące z Promocjami 12.05.22

Quiz o wiosennych kwiatach. Zestaw arcytrudnych pytań, z którymi nie masz szans

Pytanie 1 z 10
Na rozgrzewkę coś łatwego. Pora wrócić do szkoły. W popularnej piosence o witaniu wiosny, zanim chochoły spadły z róż, pierwszy obudził się?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki