Magiczne właściwości kasztanów. Czy trzymane pod łóżkiem odpędzają zło? Sprawdź popularne wierzenia i przesądy

i

Autor: Alicja/Pixabay Magiczne właściwości kasztanów. Czy trzymane pod łóżkiem odpędzają zło? Sprawdź popularne wierzenia i przesądy

Wierzenia i przesądy

Magiczne właściwości kasztanów. Czy trzymane pod łóżkiem odpędzają zło? Sprawdź popularne wierzenia i przesądy

2022-09-20 16:41

Dla wielu konik z kasztanów to wspomnienie dzieciństwa i znak, że nadeszła jesień. Jednak fani medycyny naturalnej wierzą, że ułożone pod łóżkiem zabierają złą energię i choroby. Magiczne właściwości kasztanów, według ludowych podań, to ochrona przed złem i ratunek dla zdrowia. Poznaj wierzenia i przesądy dotyczące kasztanów.

Ludzie od pokoleń wierzą w magiczne właściwości kasztanów. Dlatego jesienią wiele osób wyrusza na spacer w poszukiwaniu symboli jesieni, które w piosence Nataszy Zylskiej są jedynie pamiątką po utraconej miłości. Jednym z najpopularniejszych sposób na wykorzystanie mocy kasztanów jest włożenie ich na noc pod łóżko. Dzięki temu obudzimy się wypoczęci. Bez bólu głowy i sennych koszmarów. Jakie jeszcze magiczne właściwości przypisuje się kasztanom?

Magiczne właściwości kasztanów. Drzewo, w które żadne piorun nie trzaśnie

Magiczne właściwości kasztanów oraz kasztanowców były popularne na Lubelszczyźnie. Mieszkańcy wierzyli, że to święte drzewa, w które nie uderzy piorun dlatego obsadzali nimi domy a także kościoły. Podobnie było w przypadku, gdy wezwany do domu różdżkarz wskazał w pomieszczeniu cieki wodne. Według medycyny ludowej kasztany są niczym odpromienniki, które oczyszczają atmosferę i uzdrawiają mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ: Jarzębina. Magiczna roślina, która przynosi szczęście. Zrób korale z jarzębiny, powieś nad łóżkiem i zobacz, co się stanie

Kasztany noszone w kieszeni. W magiczny sposób leczyły reumatyzm i serce

Magiczne właściwości kasztanów wykorzystywano także przy leczeniu reumatyzmu. Niektórzy do dziś w tym celu noszą kilka kasztanów w kieszeni płaszcza lub kurtki. Wielu wierzyło i wierzy, ze w ten sposób można także zabezpieczyć się przed bólami serca. Kasztanów używano także do higieny jamy ustnej i przy łagodzeniu bólu zęba. Lasowiacy płukali usta odwarem z kasztanów. W przypadku bólu zębów nawlekali trzy owoce na sznurek i nosili jak naszyjnik, a sproszkowane i namoczone w spirytusie wcierali w dziąsła.

NIE PRZEGAP: Jak wykorzystać kasztany? Właściwości zdrowotne i jak działają

Kasztany pod łóżkiem. Po co i jak długo trzymać je w domu? Na co pomagają?

Według ludowych wierzeń kasztany pod łóżkiem trzyma się dla odpędzenia zlej energii. Radzono i do dziś radzi się praktykowanie zwyczaju, który ma także zapewnić długowieczność, zdrowie oraz sprzyja dobremu odpoczynkowi. W tym celu wystarczy włożyć trzy kasztany pod mebel, na którym śpimy. Jednak trzymanie kasztanów w domu nie może trwać w nieskończoność. Po tygodniu trzeba je wymienić na nowe. Inaczej, według przesądów, będą oddawać złe moce, które w sobie nagromadziły.

Sonda
Wierzysz w magiczne właściwości kasztanów?
Kwitnące wrzosy symbolem jesieni!
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE