Komputer, kłótnia

i

Autor: Getty images

„Matka wciąż wygarnia mi nawet najmniejsze błędy”. Jak radzić sobie z krytyką w 4 krokach?

2022-06-03 11:36

Krytyka potrafi być bolesna, ponieważ wpływa na nasze postrzeganie samego siebie. Jeśli doświadczamy jej od strony bliskich, może być jeszcze cięższa do zniesienia. Warto zadbać o kilka kluczowych kwestii, dzięki którym taka krytyka mniej będzie nas raniła. Podobnej sytuacji doświadcza jedna z naszych czytelniczek, która mówi o swojej matce w taki sposób: „Ona nie daje mi chwili spokoju, tylko ciągle wygarnia każdy błąd. Czuje się przez to jak nieudacznik”. Jak poradzić sobie z krytyką ze strony bliskich osób?

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobnie jest w przypadku krytyki. Istnieje kilka kluczowych kwestii, o które powinniśmy zadbać na co dzień, jeszcze przed mierzeniem się z nieprzyjemnymi komentarzami. Aby odpowiednio radzić sobie z krytyką, musisz mieć stabilną sytuację psychiczną. Kiedy będziesz czuła się ze sobą dobrze, złe słowa, nawet od najbliższych, nie będą ranić Cię tak silnie.

Jak tylko widzę się z matką, ona nie daje mi chwili spokoju, tylko ciągle wygarnia każdy błąd. Od zawsze widziała tylko moje wady. Ja oczywiście dawałam jej powody, żeby była ze mnie dumna, ale tego już nie zauważała… Czuję się przez to wszystko jak nieudacznik – pisze jedna z czytelniczek

Krok pierwszy – zadbaj o bycie szczęśliwą

W życiu codziennym zwracaj uwagę na to, co sprawia Ci szczęście. Jeżeli praca, studia czy rola matki Ci nie wystarczają, poszukaj odpowiedniej dla siebie rozrywki. Może to być sport bądź spotkania ze znajomymi, ale nie musi. Możesz równie dobrze dbać o swoje samopoczucie w krótkich momentach, takich jak gorąca kąpiel czy spacer po parku. Znajdź coś, co będzie dawać Ci radość i w prosty i szybki sposób wyreguluje Twój zły nastrój.

Krok drugi – ustal swoją tożsamość

Budowanie osobistej tożsamości trwa latami, jednak jej odnalezienie łatwiejsze jest w dorosłości. Pracuj nad tym, aby mieć poczucie, że lubisz to, kim jesteś. Staraj się być szczera ze sobą i środowiskiem. Kiedy będziesz miała zbudowaną silną tożsamość, automatycznie wzrośnie Twoja pewność siebie, a co za tym idzie – zmaleje Twoja wrażliwość na różnego rodzaju krytykę.

Krok trzeci – o swoim losie decyduj osobiście

W małych, codziennych kwestiach postaraj się podejmować decyzje w oparciu o swoje osobiste pragnienia. Jeśli nie ranisz tymi decyzjami innych osób, działasz dobrze. Najważniejsze jest bowiem Twoje dobre samopoczucie. Pamiętaj, że to nie inni decydują o tym, jak wygląda Twoje życie. Nie zwracaj uwagi na błahe komentarze przechodniów i zachowuj się tak, aby czuć się dobrze i pewnie.

Krok czwarty – konfrontacja z krytyką

Kiedy zadbasz o wcześniejsze 3 kroki, pracując nad sobą każdego dnia, możesz do kroku 4 podejść spokojnie. Dzięki wypracowanym wcześniej wartościom, w prosty sposób powinnaś stawić czoło krytyce, nawet tej ze trony najbliższych. Warto pamiętać o zachowaniu spokoju – nie wybuchaj. Dyskutuj w powagą, aby rozmowa była racjonalna. Możesz też starać się słowa krytyki ze strony innych przekształcić w żart.

Sonda
Czy zdarza ci się publicznie krytykować byłych partnerów?
M jak miłość. Magda ucieknie przed Andrzejem! To będzie koszmar kiedy postawi Budzyńskiemu ostatnie warunki
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany